OK PLAN Architects opláštili dvojdům v Pardubicích rezavým plechem

Úterý, 6. Listopad 2018 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonická kancelář OK PLAN Architects sídlící v Humpolci před pár lety zrekonstruovala rodinný dům v typově rozmanité rezidenční zástavbě Pardubic. Objekt, který je součástí dvojdomu, obalili architekti do výrazného cortenového pláště - původní forma však zůstala zachována a respektuje tvar sousedních domů. Směrem do ulice působí hmota kompaktním a uzavřeným dojmem, na opačné straně se ovšem dům otevírá do zahrady pomocí nově přistavěné jídelny. Rezavý plech corten použitý na fasádě evokuje industriální atmosféru, kterou přenáší několik prvků i do interiéru. Všimnout si můžeme například přiznané ocelové konstrukce v nové části jidélny nebo vlnitého plechu v ložnici. Kancelář OK PLAN má přitom s využitím cortenu bohaté zkušenosti - už v roce 2005 se proslavila svým projektem rodinného domu Plecháč.

Rekonstrukce rodinného domuv Pardubicích, OK PLAN Architects © Jaroslav Hejzlar
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Libor Chovanec, Luděk Rýzner
Ateliér OK PLAN ARCHITECTS
Generální dodavatel Stavitelství Drážka s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Pardubice
Datum projektu 2011
Datum realizace 2015
Zastavěná plocha 142.00m2
Plocha pozemku 435.00m2

Dům je situován v lokalitě s rozmanitou zástavbou rodinných domů na pozemku s obdélníkovým půdorysem a mírným sklonem. Objekt rodinného domu tvoří součást dvojdomu, stěnu na západní hranici má společnou se sousedním objektem. Objekt je dvoupodlažní, částečně podsklepený.

Původní stavba byla pravidelného obdélníkového půdorysu s přistavěnou garáží a ložnicí, které byly zbourány. Na místě původní garáže byla znovu vystavěna garáž a ložnice. K obývacímu pokoji byla směrem do zahrady přistavěna jídelna.

V exteriéru byl na opláštění fasády navržen cortenový plech, v kombinaci s šedou omítkou. Okenní otvory byly zarámovány do hliníkových rámů.V interiéru byly navrženy cementové stěrky, plechové obklady a nábytkový interiér z dřevěného masivu.

Zahrada je doplněna pobytovými terasami, pergolou a bazénem.