Přestavbou zahradního domku vznikla pasivní dřevostavba s výraznými červenými okny

Pátek, 30. Listopad 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na základech původního zahradního domku obklopeného ovocnými stromy vyrostl rodinný dům od studia 3AE. Do divoké zahrady navrhli architekti jednoduchou kubickou hmotu obalenou do modřínového pláště s různě velkými okny ve výrazných červených rámech. Centrum života v domě představuje obývací pokoj s jídelnou a kuchyní v přízemí, který plynule navazuje na terasu rozšiřující obytnou plochu až do zahrady. Dům navíc díky chytrému řešení splňuje standardy pro pasivní stavby.

Rodinný dům v Černošicích, 3AE. Zdroj: 3AE s.r.o.
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Lukáš Pejsar
Ateliér 3AE s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Černošice
Datum realizace 2015
Užitná plocha 106.00m2
Zastavěná plocha 80.00m2

Jedná se o přestavbu zahradního domku na pasivní dům pro rodinné bydlení. Pozemek je orientován jihovýchodním směrem a původně na něm stál zahradní domek ve značně nevyhovujícím standardu. Tento objekt byl zbourán a na jeho místě vznikl nový, navržený tak, aby bylo možné částečně využít stávajících základů. Dům je realizován na základových pasech a dřevěné platformě, na které je vystavěn dům kubického tvaru s plochou střechou. Fasáda domu ze sibiřského modřínu bude bez povrchové úpravy. Dům má ještě výrazně červené lemování kolem oken.

Centrem vnitřního prostoru přízemí je centrální obytná místnost s jídelnou a kuchyní. Hlavní dominantou tohoto prostoru je krb a velká knihovna přes celou stěnu. Celá jihovýchodní a jihozápadní stěna v této místnosti je prosklená a lze z ní přímo vstoupit na terasu, která obytný prostor rozšiřuje a zároveň propojuje se zahradou. Další velký prosklený otvor je na severozápadní stěně. Tento otvor bude mít rám tvořený knihovnou. Na stěnách neprosklených ploch bude využit pohledový smrk. Z celého půdorysu přízemí ubírá v severovýchodní části domu už jen technická místnost s koupelnou, s WC a zádveří. V patře jsou navrženy dvě ložnice se samostatnou velkou šatnou a plnohodnotnou koupelnou s WC.

Technologickým srdcem domu je akumulační nádrž o objemu 800 l, které dodává energii krb v obytné místnosti. V létě tuto nádrž zásobuje energií fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,99 kWp umístěná na střeše domu. Hlavním zdrojem centrálního vytápění zůstala jednotka teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla.