Prosklené klenby otevírají mateřskou a základní školu do alpské krajiny

Pondělí, 26. Únor 2018 - 19:32
| Napsal:

Ve Švýcarsku bývá zvykem na všechny veřejné budovy vypisovat architektonické soutěže. Stejným směrem se proto vydalo i tisícové městečko Grono na jihu Švýcarska nedaleko italských hranic, které potřebovalo novou budovu pro mateřskou a zároveň základní školu. Vítězem se stal švýcarský architekt Raphael Zuber s geometricky velmi výraznou budovou z probarveného pohledového betonu, která se zároveň stala jeho první realizací.

Raphael Zuber, školka se základní školou Grono © Javier Miguel Verme
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Raphael Zuber
Světadíl Evropa
Země Švýcarsko
Město Grono
Datum projektu 2008
Datum realizace 2011

Pozemek stavby se nachází uprostřed mírně svažitého náměstí městečka Grono ležícího v údolí Alp. Základem celého projektu se stala geometrická kompozice čtvercového půdorysu stavby vepsaného do kruhu. Nízká kruhová zídka totiž vymezuje areál školy se zahradou.

Protože stavbu využívají předškoláci i žáci základní školy, bylo potřeba vyřešit oddělení přístupových částí. Do školky v přízemí s přímým kontaktem s okolní zahradou se proto vstupuje lehce svažitou rampou z jihu, starší děti pak využívají severní lávku vedoucí do prvního patra s veřejnými prostory, které odděluje školku od školních tříd ve druhém patře.

Zuber

Konstrukci budovy tvoří skelet ze železobetonu. Statice napomáhají z velké části vnitřní kruhová schodiště umístěná uprostřed budovy a výtahové šachty. Dům vyčnívá především výrazným řešením fasády s velkými prosklenými částmi sahajícími od podlahy ke stropu, díky čemuž má interiér dostatečný kontakt s nádhernou okolní krajinou. Rastr fasády určují klenby rozevírající se přes rohy budovy a kruhová okna uprostřed pater.

Stavba jinak postrádá jakoukoli barevnost - pohledový beton se světle hnědým pigmentem má odrážet okolní krajinu. Budova svým hmotovým i materiálovým silně připomíná architekturu Louise Kahna - především pak jeho knihovnu pro univerzitu v americkém Exeteru.

zuber

Raphael Zuber vystudovat architekturu na technice v Curychu roku 2001. Ve stejném roce založil vlastní ateliér. Kromě praxe se věnuje pedagogické činnosti - přednáší na prestižní ETH v Curychu, polytechnice v Lausanne i na dalších univerzitách po celé Evropě. 1. března vystoupí v rámci cyklu přednášek Jiná perspektiva pořádaném spolkem Kruh v pražském CAMPu. Doplní jej i další švýcarský architekt Marc Angélil.