Rodinný dům na předměstí Prahy upoutá svou jednoduchostí

Úterý, 20. Únor 2018 - 0:05
| Napsal:

V Říčanech u Prahy vyrostl před dvěma lety rodinný dům od architektonického studia ABM architekti. Do okolní neuspořádané zástavby typické pro okraje měst vnáší svou jednoduchostí a materiálovou čistotou kýžený klid.

RD Říčany, © ABM architekti
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Lukáš Bílek, Petr Bouřil
Ateliér ABM architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Říčany
Ulice, číslo Jeřábová
PSČ 25101
Suma 4 000 000.00
Datum realizace 2014
Užitná plocha 222.00m2
Zastavěná plocha 183.00m2
Plocha pozemku 1 220.00m2
Materiál

Podlouhlý pozemek se nachází v jihozápadní části obce na rovinném terénu. Vstup na parcelu vede ze severovýchodu, jihozápadní strana se pak otevírá do prázdné krajiny. Kromě vlastního domu architekti navrhli také plot (nebo spíše obezdění) oddělující dům od příjezdové komunikace, což je často velmi přehlížený prvek, který má ale zásadní vliv na působení celé realizace. Nepropustná betonová zeď je označena rokem výstavby podobně jako se to dříve dělávalo u nejrůznějších typů stavení. 

abm

Za touto neprobouratelnou hradbou vystupuje dům majestátným způsobem. Dřevěné pobytí, hmotová kompozice vysoké a nízké části, diagonální rozvržení oken, vrata a vstupní dveře - to vše určuje měřítko zástavby a pomáhá rozpoznat funkce jednotlivých částí. Dům je pro kolemjdoucího čitelný a jasně uspořádaný. Své tajemství skrývá za rohem.

abm

Půdorys přízemí do tvaru písmene U vytváří útulné závětří pro terasu, prodloužení obývacího pokoje do exteriéru a napojení vnitřního prostředí na zahradu. Obývací místnost s krbem a kuchyňským koutem je setkávacím místem rodiny a křižovatkou komunikačních zón. Schody jsou kompletně obložené dřevem a vytvářejí dojem tunelu. Horní patro doslova září bílou barvou. Stěny, dveřní křídla i rámy – to všechno je provedeno v čisté bílé. Jediný kontrast do prostoru přináší schodiště s podlahou a stropní trámy v přírodní barevnosti.

abm

Běloba a čistota figuruje hlavní roli i v kuchyni a vstupních prostorech. V přízemí jsou dveře vytažené až ke stropu - zmínku si ale rozhodně zaslouží dřevěné dveře mezi vstupní částí a kuchyní, které se nacházejí mezi dvěma rozdílnými výškami stropu. Jejich provedení je hravé a přesně díky takovýmto detailům poznáte pečlivou práci architektů.

abm