Studio Huť architektury Martin Rajniš dokončilo pražskou rozhlednu Doubravka

Úterý, 3. Červenec 2018 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ateliér předního českého architekta Martina Rajniše postavilo první rozhlednu v Praze po 70 letech. Věž Doubravka vychází z přemýšlení ateliéru o soudobé architektuře, která navazuje úzký kontakt s přírodou a trvalou udržitelností - proto ji tvoří svázané dřevěné kmínky.

Věž Doubravka, Huť architektury Martin Rajniš © Václav Grosman
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar, Sven Nevlida
Ateliér Huť architektury Martin Rajniš
Stavebník Landia Management
Generální dodavatel Huť architektury Martin Rajniš - David Kubík
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 14 - Kyje
Datum projektu 2017
Datum realizace 2018
Zastavěná plocha 105.00m2

Huť architektury experimentuje a staví z kmínků již několik let. Věž Doubravka je shrnutím a výsledkem této experimentální práce a bez nadsázky se dá říct, že je technologickým a výrazovým impulzem nově vznikající architektury. Celý svět hledá cestu lepšího souznění s přírodou, minimalizace uhlíkové stopy a vybřednutí z hluboké krize, kterou architektura prožívá. Tato stavba je naší odpovědí na řadu ze zmíněných otázek.

Projekt a stavbu za Huť architektury řídil David Kubík. Musel překonat řadu problémů - územní plán, stavební povolení, statický výpočet - celek, termín a dostupnost akátu, odkorňování, limity ohýbání a jejich vliv na tvar rozhledny, statický výpočet – spoje, způsob napojování kulatin, připojení k zemi, efektivní postup montáže na zemi, atypické lešení, kompletaci konstrukce „ve vzduchu“ za pomocí čtyř jeřábů. I nepřízeň počasí, které se podepsalo na několikaměsíční nedostupnosti staveniště. 

Problémy jsou vyřešeny, zatěžovací zkoušky dopadly lépe, než jsme čekali a první rozhledna v Praze po 70 letech stojí!!

Rozhledna vznikla ze soutěže vypsané Prahou 14 (starosta Radek Vondra) a za podpory LANDIA managment s.r.o. (Kamil Hošták), ale i z darů od majitelů jednotlivých schodů. Všem děkujeme!