Uspěšná komunikace mezi městem a kreativními architekty

Čtvrtek, 14. Září 2017 - 0:33
| Napsal: | Zdroj: Riba Awards

Dujardin Mews je za posledních čtyřicet let prvním sociálním bydlením, které iniciovala rada čtvrti Enfield. Jde o projekt v rámci širšího pojetí oblasti Ponders End, který poskytne náhradní domy pro obyvatele nedalekého Alma Estate.

Obytná zóna Dujardin Mews od Karakusevice Carsona a Maccreanora Lavingtona © Mark Hadden
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Karakusevic Carson Architects, Maccreanor Lavington Architects
Stavebník The London Borough of Enfield
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Londýn
Datum realizace 2016
Užitná plocha 3 638.00m2
Poznámka

Fotografie: Mark Hadden

Projekt od Karakusevice Carsona a Maccreanora Lavingtona se snažil maximálně využít prostředí k vytvoření příjemného a lukrativního bydlení. Architekti se zároveň snažili nepoškodit tvář daného místa, ale chtěli dodat co nejlepší bydlení pro komunitu čtvrti Enfield.

Budovy vytváří novou ulici, která se napojuje na již existující pěší trasy. Jednotlivé domy nabízí dvojí tvář. Z jedné strany jde o všední, široké domy, které ale z druhé strany nabízejí pohled na netradiční, zešikmené tvary. To vytváří zcela nový, zajímavý styl budov, které ulici a vůbec obytné zóně dodávají rytmus.

Použití zvenku viditelných, kvalitních cihel bylo pečlivě zváženo. Právě tak i jejich předsunutí na určitých stěnách domů. Rozumné naplánování cyklotras i umístění košů z ulice dodává místu přehlednost a zároveň jakýmsi způsobem kouzlo domova. Uvnitř domů jsou byty dobře naplánovány a dispozice dobře odpovídají požadavkům a potřebám obyvatel v každém ohledu.

Bydlení v Enfieldu ukazuje, jakým způsobem může fungovat spolupráce architektů s veřejným zadavatelem. Město bylo na jednu stranu ochotno investovat do kvality a přijímali kreativní nápady architektů, ale zároveň zprostředkovávali diskusi s místními lidmi a hledali s budoucími obyvateli ideální místo, v němž budou všichni spokojeně žít.