V krkonošské vesnici vznikl rekonstrukcí horské boudy minipivovar Trautenberk

Pondělí, 29. Říjen 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Budova známá jako Tippeltova bouda v krkonošské obci Horní Malá Úpa získala nové využití. Architekti ze studia ADR ji doplnili o přístavbu a proměnili v minipivovar Trautenberk s restaurací a ubytováním. I po rekonstrukci si objekt zachovává ráz typický pro horské boudy – dřevěný obklad i kamenný sokl zůstaly zachovány a nenásilně se k nim připojil falcovaný plech, použitý na fasádě nové přístavby. Trautenberk přitom není prvním pivovarem z dílny studia ADR, v roce 2013 dokončili novostavbu pražského podniku Hostivar. V Horní Malé Úpě pak architekti z ADR před dvěma lety společně s ateliérem mar.s zrealizovali také malou černou boudu sloužící k pronájmům. 

Pivovar Trautenberk, ADR s.r.o. © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Kolář, Aleš Lapka
Ateliér ADR s. r. o.
Spolupracovníci Jana Zoubková, Zuzana Kollárová, Pavel Čermák
Generální dodavatel 3K Stavby s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Malá Úpa
Ulice, číslo Horní Malá Úpa, 87
PSČ 54227
Datum realizace 2017

Pivovar Trautenberk vznikl rekonstrukcí původní Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba. Objekt se nachází v severovýchodní části obce Horní Malá Úpa, na území Krkonošského národního parku. Je situován v těsné blízkosti komunikace směrující ke státní hranici s Polskem. Objekt nabízí výhled na Pomezní Hřeben a údolí Malé Úpy. Ze strany hlavní komunikace je možné pozorovat sjezdové tratě přilehlého zimního střediska. Rekonstrukce byla financovaná ze soukromých zdrojů, při maximální snaze zvýraznit přednosti původního řešení.

Při rekonstrukci byl objekt očištěn od početných přestaveb, které proběhly v druhé polovině minulého století. V exteriéru je tradiční dřevěný obklad s kamenným soklem doplněn v místě nové přístavby o fasádu z falcovaného plechu. Původní převážně dřevěný a ocelový konstrukční systém objektu byl při rekonstrukci respektován.

V podzemním podlaží objektu nově vznikl minipivovar s maximální kapacitou 10 tisíc hektolitrů piva ročně. Interiéru restaurace v přízemí dominují původní repasovaná svítidla z prvorepublikové éry. Horní patra v praktickém standardu horské ubytovny nabízí lůžka pro 130 hostů.

K výslednému vzhledu, zejména interiéru objektu, přispěl atypický nábytek z dílny místního Truhlářství Kelner s.r.o., židle s českou tradicí od firmy Ton a.s. a v neposlední řade pivovarnická technologie od Pacovských strojíren.