V sousedství Máchova jezera vznikla rezidence LakePark od společnosti EBM Group

Úterý, 18. Prosinec 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V rámci činnosti holdingové společnosti EBM Group vznikla v sousedství Máchova jezera – v obci Staré Splavy – nová rekreační a obytná residence LakePark. Architekt navrhl obytný komplex jako kompozici rozličně tvarovaných hmot, které vzájemně opticky spojuje pravidelný dřevěný obklad. Různorodé výškové řešení jednotlivých objemů ubírá domu na jeho dominantním postavení vůči okolní zástavbě. Hmotovou hru doprovází nepravidelné rozmístění velkých oken a lodžií, které otevírají stavbu výhledům na blízké jezero.

Residence LakePark, EBM Group © Jiří Ernest, Míša Dvořáková
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Vacek, Monika Čížková
Ateliér EBM Group
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Staré Splavy
Datum projektu 2016
Datum realizace 2018

Navržený dům využívá jedinečnou konfiguraci centra obce Staré Splavy v těžišti rekreační oblasti Máchova jezera. V bezprostřední blízkosti stavby se nachází výjimečné přírodní prostředí nabízející rozmanité způsoby rekreace, sportovního vyžití a aktivních forem odpočinku. Navržený dům velmi dobře zapadá do kontextu svého okolí – hmotová skladba založená na rozličně tvarovaných příčných hmotách uložených na společné podnoži je svým měřítkem a tvaroslovím přiměřená okolní zástavbě a zároveň uvolňuje průhledy jižním směrem k jezeru. Architektonické a výtvarné řešení je současné a společně s racionálním návrhem vnitřních prostorů odpovídá aktuálním standardům a nárokům na bydlení.

Fasády objektu propisují základní výtvarný a funkční koncept domu – stěny s okenními otvory jsou doplněné nikami pro lodžie. Okenní otvory jsou navrženy ve vertikální proporci a zajišťují dostatečné proslunění a prosvětlení vnitřních ploch obytných místností, díky nízkému parapetu umožňují vyšší kontakt s venkovním prostorem. Obklad pláště dřevěnými hranoly odkazuje k přírodním kvalitám lokality a na fasádách vytváří kombinace otevřených ploch – okenních otvorů a lodžií – a plných částí. Dřevěné hranoly obkladu na vybraných místech předstupují před lodžie a terasy, čímž vytvářejí subtilní sluneční clonu a oddělují chráněné soukromé prostory od okolí.

 

Dispoziční řešení vnitřních prostorů je racionální a efektivní, v objektu jsou umístěny bytové jednotky různých velikostí navržené s důrazem na proslunění každého bytu a využití výhledů do okolí, k většině bytových jednotek přísluší lodžie nebo terasa umožňující svou plochou umístění jídelního stolu. Vzhledem k jedinečným přírodním kvalitám okolí a jim přizpůsobenému návrhu se v konkrétním případě LakePark residence pro budoucí majitele bytů jedná o ideální typ moderního bydlení spojeného s aktivním způsobem života.