Glosa k projektu Marty Sawarynové | Divadlo v Lublani

Pondělí, 19. Červenec 2010 - 2:00
| Napsal:
Soutěž měla za úkol najít optimální řešení pro proluku ve slovinské Lublani, známou jako Jižní náměstí. Ideové soutěže, jež probíhala v rámci workshopu projektu TACE – Divadelní architektura ve střední Evropě na jaře loňského roku, se se svým temperamentním návrhem zúčastnila i Marta Sawarynová.

Marta Sawarynová
vedoucí projektu: dr inż. arch. Beata Majerska-Pałubicka
Silesian university of Technology, Faculty of Architecture, Gliwice, Polsko

           

Glosa e-ARCHITEKTa:

Autorka Marta je asi výrazná temperamentní osoba, jelikož i její projekt je velmi extravagantní. “Šlupka”, která celé divadlo ochraňuje, vypadá, jako kdyby si autorka při vymýšlení projektu hrála s papírem, rostříhala jej na proužky, a ty pak po své délce různě přitahovala, aby vytvořila dostatečně velký prostor podle funkce vnitřní dispozice. Asociace se stájovou barvou Ferrari dodává projektu eleganci a dynamiku. Šlupka je vnejší fasádou, obalem, který zevnitř vypadá jako žaludek velryby, v kterém jsou už obyčejné budovy divadla a administrace.

Nemohu se ubránit pocitu, ale objekt ve mě vzbuzuje oproti jiným spoustu emocí, ať už kladných, nebo záporných. Každopádně věřím, že každý si v tvarovém a barevném zpracování něco najde, stejně jako když se díváme na mraky, které nám něco připomínají.

Co se týče okolí, není objekt napojen na okolní ulice, tudíš se do něj vstupuje pouze Plečnikovy ulice. Takové omezení divadlu zbytečně ubírá na životě.

zdroj: TACE

Klíčová slova: