Ombudsman zjišťuje, proč jsou lázně Kyselka v havarijním stavu

Středa, 29. Červenec 2009 - 10:50
| Napsal:
Ombudsman Otakar Motejl zkoumá postup ministerstva kultury a karlovarského magistrátu kvůli havarijnímu stavu lázní v Kyselce. Komplex patří k vyhlášeným památkám Karlovarska. Kvůli nedostatečné údržbě je v dezolátním stavu. Motejl zjišťuje, zda pracovníci ministerstva a magistrátu dělali řádný památkový dohled nad lázněmi. Vyplývá to ze zprávy o jeho činnosti za druhé letošní čtvrtletí. Vypracoval ji pro Poslaneckou sněmovnu. ČTK má zprávu k dispozici.

Dokument připomíná, že lázně v Kyselce na Karlovarsku, postavené v 19. století, jsou svojí architekturou jedinečné. Objekty tohoto areálu mají ale narušenou statiku, poškozené střechy a vnější omítky. Stav nemovitostí se neustále zhoršuje a podle stanoviska Národního památkového ústavu na jeho webových stránkách je třeba urychleně zasáhnout, upozornil veřejný ochránce práv.

Cílem ombudsmana je zjistit, zda se havarijnímu stavu lázní dalo předejít důsledným památkovým dohledem. Motejl si k věci vyžádal stanoviska zainteresovaných úřadů. Vyjádření karlovarského magistrátu považuje za nedostatečné. Proto v červnu požádal karlovarského primátora Wernera Hauptmanna o doplňující stanovisko.

 

V návaznosti na takto získané informace ochránce hodlá navrhnout inspekci ministerstva kultury, aby nezávisle na něm prošetřila postup orgánů státní památkové péče v kauze lázně Kyselka, uvádí zpráva.

Ředitel loketského památkového ústavu Roman Procházka v uplynulých dnech ČTK řekl, že současný stav lázní považuje za ukázku toho, jak mohou historické objekty špatně dopadnout. Vlastníkem Kyselky je nyní firma C.T.S. Duo, která objekty lázní koupila za 16,5 milionu korun. Náklady na rekonstrukci areálu, jež ale dosud nezačala, mají přesahovat miliardu korun.
 

Vladimír Klepáč snm

Klíčová slova: