Designová svítidla - 4. díl: Rob Van Beek

Pondělí, 16. Únor 2015 - 0:00
| Napsal:

V dnešním díle našeho seriálu o designových svítidlech se můžete přesvědčit, že se českým firmám vyplácí spolupracovat se zahraničními špičkami v daném odvětví. Představíme vám výsledky spolupráce společnosti HALLA s mezinárodně uznávaným designérem Rob Van Beekem.

Rob Van Beek - foto © HALLA, a.s.
Fotoalbum: 
Rob Van Beek, svítidlo MILA - foto © HALLA, a.s.
Rob Van Beek, svítidlo MILA - foto © HALLA, a.s.
Rob Van Beek, svítidlo UNDA - foto © HALLA, a.s.
Rob Van Beek, svítidlo UNDA - foto © HALLA, a.s.
Rob Van Beek, svítidlo SANT - foto © HALLA, a.s.
Rob Van Beek, svítidlo SANT - foto © HALLA, a.s.
Použití svítidla UNDA v zasedací místnosti, Dubaj - foto © HALLA, a.s.
Rob Van Beek - foto © HALLA, a.s.

Spolupráce s významnými designéry z domácí i zahraniční scény přináší své výsledky v podobě prestižních mezinárodních cen a budování prestiže napříč státy. Důkazem toho, že může být vzájemná kooperace užitečná nejen jednorázově, ale také dlouhodobě, je Rob Van Beek, který navrhuje unikátní svítidla pro českou firmu HALLA již od roku 2010. Jeho nejnovějším počinem jsou tvarově variabilní svítidlo BIKE a stmívatelné svítidlo SANT.

Rob Van Beek je nizozemský designer a architekt, který se tématikou osvětlení zabývá již více než 20 let. Během svého působení navrhl několik svítidel pro vlastní projekty, jako byla např. rekonstrukce kláštera v Kodani. Pracuje jako světelný designér v Nizozemsku, kde se specializuje na osvětlení královských paláců.

Pro společnost HALLA navrhl Rob Van Beek hned několik svítidel. Mimo jiné například sérii MILA, UNDA či SANT. Osvětlovací řada MILA nabízí široký výběr kombinací tvarů pouze jediného svítidla. Jednotlivé části jsou spojeny unikátním magnetickým systémem bez použití dalších nástrojů, proto je sestavení velice jednoduché a umožňuje mnoho variant. Svítidla jsou vyrobena z hliníku a vybavena LED moduly.

Přisazené svítidlo MILA Přisazené svítidlo MILA

UNDA je osvětlovací systém, tvořený dvěma tvarovými variantami prvku, jehož opakováním je možné vytvořit širokou škálu trojrozměrných sestav různých tvarů (kruh, vlna apod.). Oba typy modulů, rozdílné v horizontálním zaoblení, jsou vyrobeny z ohnutého hliníkového profilu, doplněny o difuzory s vysokou propustností světla a vybaveny LED zdroji.

Svítidlo UNDA Svítidlo UNDA

Hliníková lineární svítidla SANT jsou ideálním řešením pro zastánce minimalistického designu. Využívají LED světelné zdroje, u nichž lze měnit teplotu bílé barvy dle potřeby. Díky nadčasovému vzhledu, vysoké svítivosti a kvalitním materiálům je lze použít prakticky ve všech místnostech. Svítidla je možné použít samostatně, či jako kontinuální osvětlovací systém. Za své precizní zpracování získal SANT řadu cen – umístil se na shortlistu prestižní soutěže Lighting Design Awards 2015 v kategorii interiérová svítidla a může se pyšnit oceněním German Design Award Nominee 2015, kterou uděluje German Design Council.

Svítidlo SANT Svítidlo SANT

V následujícím krátkém rozhovoru nám Rob prozradí, co je jednou z jeho hlavních snah v pozici návrháře svítidel:

Jak jste se dostal ke spolupráci s firmou HALLA?

Asi před šesti lety jsem navrhl několik svítidel pro jednu skandinávskou společnost se kterou tehdy HALLA spolupracovala. Tak začala naše spolupráce.

Čeho si na tomto vztahu nejvíce vážíte?

Oceňuji, že hledají nové nápady, nové způsoby tvorby svítidel. Mnohé jejich produkty z poslední doby se hodně odlišují od většiny ostatních tradičních svítidel. Takový svěží pohled se mi zamlouvá.

Posledním svítidlem, které jste zatím pro společnost HALLA navrhoval je SANT. Mohl byste prozradit, co vás k němu inspirovalo a jaká myšlenka stojí za realizací této kolekce?

Ano, zatím poslední je SANT, ale další už jsou na cestě. Očekávám, že letos v létě představím novou kolekci. Mou hlavní snahou bylo vytvořit svítidlo speciálně pro LED technologii. Mnohá konkurenční LED svítidla jsou jen opakováním těch tradičních zářivkových, kde pouze došlo k nahrazení fluorescenčních trubic diodami. SANT využívá na 100% vlastností světelného zdroje LED a dosahuje jednak vysoké účinnosti a umožňuje vytvářet příjemný světelný výstup volitelnou teplotou světla. Skvělý výsledek je zásluhou mé spolupráce s vývojovým oddělením HALLA. Podle mě odvádějí opravdu dobrou práci.

Zároveň i mé kolekce UNDA a MILA využívají možností, které nám nabízí LED. Komplikovaný tvar těchto svítidel by byl v době fluorescenčních trubic naprosto nemyslitelný. Dnes už nikdo není zvědavý na pouhé kopírování zářivkových svítidel.

Seriál o zákulisí české ‚světelné‘ školy vzniká ve spolupráci se společností HALLA, a.s., která je významným českým výrobcem a vývozcem designových svítidel.

Článek vznikl za podpory společnosti HALLA, a.s.

Klíčová slova: