Architektura / rodinné domy

Čeští studenti se vůbec poprvé utkají v USA v solárním desetiboji

Tým ČVUT vedený studenty Fakulty architektury postoupil mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon. V Kalifornii postaví „sluneční dům“.

Kateřina Rottová , 6. 2. 2012

Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti sami zajišťují financování projektu, jeho prezentaci, vlastními silami domy staví. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny do USA, kde jsou hodnoceny v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Soutěží se například v bilanci elektrické energie, kvalitě vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh. Soutěžní domy jsou prezentovány veřejnosti a přehlídku doprovází řada workshopů, odborných konferencí a přednášek.

Letošní 6. ročník Solar Decathlon se přesunul do Orange County Great Park v Kalifornii. Cílem prestižní mezinárodní soutěže pořádané Ministerstvem energetiky USA je propagace využití solární energie a nových efektivních technologií v architektuře a stavebnictví.

Princip domu AIR House, se kterým tým ČVUT vstupuje do soutěže, je jednoduchý a přesto novátorský. Koncept vystihují dvě slova: Box – Membrána. Box jako odkaz na tradici minimálního bytu české architektonické avantgardy 20. let, úsporný, prefabrikovaný a mobilní. Membrána jako nosná konstrukce, high-tech a inteligentní kůže.

Soutěž Solar Decathlon je jedinečnou příležitostí prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost, komplexní návrh a multidisciplinární spolupráce. Pro České vysoké učení technické nabízí možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.

Team ČVUT

FA ČVUT FSv ČVUT

prof. Ing. arch. ir. Zdeněk Zavřel prof. Ing. Petr Hájek, CSc.

Ing. arch. Martin Čeněk Ing. Michal Bureš

Bc. Tomáš Durdis Ing. Veronika Křelinová

Ing. arch. Dalibor Hlaváček, PhD. Ing. Antonín Lupíšek

Bc. Barbora Janíková  

Ing. arch. Hana Kasalová Kontaktní osoba:

Ing. arch. Lucie Kirovová Ing. arch. Dalibor Hlaváček, PhD. Fakulta architektury ČVUT Thákurova 9 166 34 Praha 6 – Dejvice T: +420 777 165 450 E: dhlavacek@fa.cvut.cz

Bc. Petr Paleček

Ing. arch. Kateřina Rottová

Bc. Petra Rybářová

doc. Ing. arch. Eduard Schleger

Ing. arch. Lucie Zemenová

 

Klíčová slova:

AIR House

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři