Architektura / administrativní stavby

Unikátní vjezd do silničního tunelu v rakouských Alpách

Vjezd do silničního tunelu v rakouských Alpách je příkladem zpracování, které u podobného typu staveb není typické. Vznikl na základě architektonické soutěže podle vítězného projektu studia Riepl Riepl Architekten. Projekt ocenila také porota v rámci soutěžního bienále Evropská měď v architektuře 2017.

EARCH.CZ , 22. 1. 2018

Tunel o délce 5,5 km je jedním z nejdůležitějších dopravních spojení do jihovýchodní Evropy. Denně tudy projede na 18 000 vozidel. Tato důležitá funkce se odráží i v architektonickém zpracování, které může být inspirací pro podobné stavby i v České republice.

BosruckFoto: eArch

Porota 18. ročníku soutěže Evropská měď v architektuře  vítězný projekt Petera Riepla vybrala především proto, že ukazuje, jak může užití mědi pozvednout ráz primárně funkční stavby v nesourodém prostředí. Architektonický přístup pracuje s charakterem okolní krajiny a zprostředkovává příjemný zážitek z rychlého cestování.

BosruckFoto: eArch

Stavba pracuje s propojením současné architektury s historickými prvky železničních tunelů 19. století. Velký důraz architekt také kladl na prostředí, do kterého je tunel zasazen. Jednotlivé mosazné stěny tak kopírují vertikálnost okolí.

BosruckFoto: eArch

Svou roli v projektu hraje i symbolika bezbariérového spojení mezi dvěma spolkovými zeměmi, proto je konstrukce provzdušněná a detailní prvky působí konzistentně. Návrh musí odolávat velmi náročným podmínkám. Proto byla pro svou životnost a odolnost zvolena jako hlavní materiál právě mosaz.

BosruckFoto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři