Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Huvimaja Utu - Altán Závoj

V roce 2004 uspořádalo finské Umělecké centrum Salmela soutěž, jejímž cílem bylo najít nové pohledy na výstavbu altánu, který bude na esteticky vysoké úrovni a zároveň využije jako hlavní stavební materiál finské dřevo. V porotě tehdy zasedal např. Juhani Pallasmaa a jedním z vítězů byl tento projekt architekta Sami Vikströma.

Sami Vikström , 16. 3. 2012

Záměrem návrhu tohoto altánu bylo vytvořit letní úkryt s minimální spotřebou materiálu a s velmi jednoduchou, levnou dřevěnou konstrukcí. Návrh je založen na minimalistickém srovnání kontrastních materiálů chaty a verandy, které mají přesně stejný archetypální tvar.

Veranda je zakryta lehkou průsvitnou síťovinou určenou pro venkovní použití. Napnutá síťovina filtruje sluneční světlo a vytváří dojem bezpečného úkrytu, přičemž umožňuje vizuální kontakt s okolím. Posezení na verandě je tak zároveň uvnitř i venku. Konstrukce stěn a skleněná střecha jsou skryty mezi vrstvami tkaniny.

Samotná chata, která na rozdíl od verandy poskytuje více soukromí, je pokryta šindelem. Chatu lze s verandou propojit anebo ji od ní oddělit širokými dvojitými dveřmi.

Celá stavba byla přepravena v jednom kuse na malý výběžek u rybníka v blízkosti finského Uměleckého centra Salmela. Dehtem potažené šindele byly připevněny až přímo na místě tradičním způsobem.

  • Autoři: Sami Vikström
  • Země: Finsko
  • Město: Mäntyharju
  • Ulice, číslo: Salmela Art Centre
  • Realizace: 2004

Klíčová slova:

altán Finsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři