Architektura / občanské stavby

Měď v architektuře: Zlaté stánky vánočních trhů

Nový koncept vánočních trhů v Lübecku je projektem, který v designové soutěži obdržel "Zvláštní ocenění" za inovaci, propagující Lübeck jako "vánoční město severního Německa", s cílem přitáhnout více návštěvníků.

Chris Hodson , 22. 3. 2012

Projekt nabídl sérii sezónních dočasných kiosků - připomínající kousky jantaru, vyplavené z moře na "břehy" vánočního trhu Lubecku. Poetické rozmanitosti se dosáhne rozhozením řady těchto stánků po městě, namísto běžného skládání monotónní řady prodejních kójí. Vícefazetové tvary stánků budou vytvářet vzrušující mezery a uličky, a nebudou zde žádná neatraktivní záda stánků. Všechny stánky budou otevřené ve všech směrech a budou komunikovat spolu navzájem a také s historickou architekturou Lübecku. Jejich rozmístění po městě vytvoří rozšířené vstupní body do uliček vánočního trhu, vedoucí ke stěžejnímu centrálnímu náměstí. Jako ostrovy v proudu návštěvníků, vytvoří zlaté útvary široké i úzké průchozí mezery.

Každý "zlatý vánoční stánek" lze flexibilně rozdělit a přidělit tak potřebný prostor. Když je stánek otevřený, jsou pulty osvětleny a dávají tak jasný signál aktivity; otevřené kryty se stávají ochrannými stříškami. Panely ze slitiny mědi barvy zlata, pokrývající stánky, jsou pro usnadnění demontáže a přepravy svisle rozděleny. Povrch každého panelu je embosován vzorem bublin se vzhledem živého povrchu. Ve výsledku pomáhají teplé barvy a odrazy světla při vytváření slavnostní atmosféry. Střecha a pátý povrch jsou vyrobeny z průhledných polykarbonátových podsvětlených panelů, osvětlujících noční oblohu nad vánočními trhy. Když jsou stánky zavřené, je světlo ze střech pulzující, v předvídání úsvitu příštího dne.

První "Zlatý vánoční stánek " byl postaven pro trhy roku 2009 jako hmatatelný symbol této nové koncepce, stále čekající na úplnou realizaci.

Klíčová slova:

měď Německo

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři