Architektura / občanské stavby

Olověný Dušan 2012 | Nová scéna v Českém Krumlově

Jedním z finalistů soutěže Olověný Dušan 2012 o nejlepší projekt studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze se stal tento odvážný návrh divadelní scény na vodní hladině.

Barbora Fraňková , 6. 4. 2012

Foto: eArch
Nová scéna v Českém Krumlově je divadlem v krajině, v kosmu, který tvoří základní prvky života vůbec - zemi, vodu a nebe. Voda jako médium pohybu, proměny divadelního děje. Jak se ale po vodní hladině pohybovat? Inspirací je rostlinná struktura leknínů, jež se, list po listu, shlukuje do pevných ploch. Každé divadlo má k dispozici svůj fundus, v tomto případě je tvořen modulovou plovoucí platformou. Nová scéna už se neomezuje pouze na otáčivý pohyb kolem své osy, nabízí nekonečnou konfiguraci vztahu diváka a divadelní akce.

Divadelní scéna – vodní prvek v krajině se stává součástí příběhu okolního prostředí. Znovu oživuje cestu za zámeckou zdí a propojení města s Kvítkovým dvorem. Navazuje na jednoznačnou geometrii barokní zahrady. Terén se ve vymezeném území svažuje k jižní straně, kde je skryto divadelní zázemí; vodní hladina vyrovnává plochu na stejnou úroveň. Vzniká tak paralela ke stejně rozvrženému bazénu, který je součástí formální barokní zahrady. Nový vodní prvek je naproti tomu jednoduchým a jasným zásahem do prostředí neformálního. Divadelníkům je k dispozici neutrální čistý prostor nazatěžkaný zbytečně konkrétními architektonickými zásahy, jež by ovládly okolní krajinu.

Komentář poroty

Možná to byla šťastná náhoda, že si porota z prací na stejné téma vybrala právě tuto. Možná proto, že jako divadlo nevypadá. To je dnes základní předpoklad experimentálního divadla. Skládačka lehkých (alespoň při pohledu na vizualizaci) prvků, které plují jako porosty leknínů po hladině a mění své uspořádání podle potřeby, slouží návštěvníkům parku, i když se nehraje. Bazén vtipně zdvojuje zámeckou předlohu v sousedství a do pavilonu, který se částečně ukryt v terénním zlomu táhne podél nového bazénu jako jisté opakování zámecké zdi, autorka vkládá všechno potřebné zázemí. Voda je médium pro divadelní techniku. Stvořeno pro Rusalku, Bouři nebo Odcházení.

název

Nová scéna v Českém Krumlově

autor Barbora Fraňková

vedoucí práce Miroslav Cikán

soutěž Olověný Dušan 2012

semestr zimní 2011/12

  • Autoři: Barbora Fraňková
  • Země: Česká republika
  • Město: Český Krumlov
  • Datum projektu: 2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři