Architektura / bytové domy

Ostravská Brána – nový dům v historickém centru města

Impozantní bytový dům v Ostravě, který stojí v samotném historickém centru Moravské Ostravy, tam, kde dříve stávala městská brána, s výraznou tmavou fasádou s červenými okraji oken oslovila porotu GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2011 v kategorii novostavba. I v této realizaci je opět výrazně využíváno pohledového betonu, s barevným schodištěm v interiéru to zapadá do současného trendu architektury. Beton je v kurzu, tak si nenechte ujít i tuto realizaci, stojí ta za to.

EARCH.CZ , 30. 5. 2011

Autorská zpráva Kuba, Pilař architekti:

Bytový dům stojí v historickém centru Moravské Ostravy, v těsné blízkosti centrálního Masarykova náměstí v místě, kde stávala městská brána. Dům uzavírá východní stranu Kostelního náměstí za kostelem sv. Václava. Do stavby bytového domu byla tato část města neuspořádaným prostorem, který nenaplňoval význam slova náměstí.

Šestipodlažní dům je záměrně navržen jako „městský“, tedy bez balkonů, hlubokých lodžií a velkých prosklených ploch. Výjimkou je jihozápadní fasáda, kde jsou navrženy lodžie obrácené do komorního Kostelního náměstí. Šestipodlažní hmota domu půdorysu otevřeného V je uprostřed lehce zaoblená, výrazným akcentem budovy je severozápadní nároží s konzolou do ulice Kostelní. Volný prostor pod konzolou umožňuje průhledy z ulice Biskupské do Kostelního náměstí a opticky rozšiřuje Kostelní ulici. Uvnitř domu pod konzolou je navržen dvoupodlažní prostor kavárny, před velkou čelní prosklenou stěnou může být venkovní zahrádka kavárny. Základní horizontální členění fasády podle podlaží je vertikálně traktováno francouzskými okny vsazenými do plných ploch. Kontrast a hru na fasádě vytváří matné plochy sklocementového obkladu a nepravidelný rytmus lesklých vertikálních prosklených ploch. Na fasádě do Kostelního náměstí je tento záměr umocněn o plastickou a barevnou hru lodžií s červeným obkladem.

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři