Architektura / veřejný prostor a urbanismus

V Černošicích u Prahy vznikne nový městský hřbitov od studia MS architekti

V Černošicích u Prahy vznikne nový městský hřbitov od studia MS architekti Foto: MS architekti

Na okraji Černošic u Prahy vznikne důstojné místo posledního odpočinku. Architekti navrhli nový hřbitov jako vlídný pietní park. Klidný hřbitov citlivě doplní okolní krajinu a symbolicky se otevře k vzdálenému horizontu.

František Průša , 1. 2. 2022 / Advertorial

Prostor nového hřbitova je protkán stezkami, které návštěvníky provedou klidnými zálivy příhodnými k rozjímání a relaxaci. Součástí hřbitova jsou poklidná rozptylová loučka i tichá ústraní s kolumbárii s atmosférou připomínající meditativní zahrady nebo klášterní ambity.

Foto: Tichá ústranní nebo rozptylová loučka nabídnou možnost soukromé meditace

Jako vstup do pietního parku navrhli architekti důstojnou bránu, která je střídmou parafrází smuteční sloupové síně, navržené v kombinaci z místního kamene a dřeva. „Akcentem vstupního prostoru hřbitova je poetická intervence vodní kaskády zrcadlící oblohu. Nekonečná vodní plocha je místem, kde lze zapálit svíci a nechat ji symbolicky plout vstříc horizontu,“ říká architekt Michal Šourek. Na vstupní prostor hřbitova navazuje prstenec hlavní stezky a radiální pěšiny, zpřístupňující jednotlivé části hřbitova.

Foto: Vodní plocha u brány pro svíce plovoucí k horizontu

Architekti Alexandr Verner, Juan Pablo Labbé, Kseniya Bahdanovich a Michal Šourek aktuálně dopracovávají návrh a připravují dokumentaci k územnímu řízení. Proběhla i virtuální prohlídka, kdy bylo možné projít se novým hřbitovem ještě před zahájením výstavby.

Klíčová slova:

hřbitov park krajina

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři