Architektura / industriální a technické stavby

Soběstačná továrna na odsolování mořské vody

V současné době žije jedna třetina světové populace v oblastech s nedostatkem vody. Očekává se, že tento podíl vzroste do roku 2025 na dvě třetiny v roce 2050 to bude problém téměř celosvětový.

Jaroslav Sládeček , 8. 11. 2013

Podle výzkumu se spotřeba vody za minulé století zvýšila šestkrát přestože se pouze zdvojnásobila populace. Pro lidskou spotřebu a hygienu je spotřebována jen malá část globálních vodních zdrojů (10%). 70 % zdrojů se použije při výrobě potravin a zbývající procenta využívají průmyslové procesy, vodní elektrárny a chladící procesy tepelných elektráren. 97,5% vody na naší planetě tvoří voda slaná a pouze méně než 1% je vhodné k lidské spotřebě.

Odsolování mořské vody je možným řešením nedostatku pitné vody. Odsolovací jednotky, známé jako vodní továrny, jsou považovány za novou alternativu pro řešení celosvětového problému nedostatku vody. Tyto továrny by měly lidem přiblížit ekologické a politické souvislosti a humanitární problémy týkající se získávání sladké vody v dané oblasti.

Je známo, že chemický způsob takového získávání vody vyžaduje velké množství energie, což znamená vysoké výrobní náklady. Dále tento způsob produkuje velké množství soli, které ovlivňuje pobřežní mořské ekosystémy. SED/systém naproti tomu zkoumá odsolování vody přírodními metodami. Tento energeticky soběstačný systém bude rozložen na pobřežích měst, která to potřebují, jako manifest toho, co je evidentní, aby připomněl realitu světa, ve kterém jde jen o to co bude a chyby minulosti zůstávají skryté.

Cílem tohoto projektu je především upozornit na nebezpečí, které lidstvu hrozí. Je to snaha o to, aby se ekologie a ohleduplnost k životnímu prostředí neměřila jen certifikáty. Porota tento projekt ocenila především pro jeho smělost a přímost, s jakou se snaží nejen řešit aktuální situaci, ale být zároveň znakem a poselstvím.

 

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

Klíčová slova:

Holcim Awards voda

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři