Architektura / občanské stavby

Studio A69 věnovalo domovu seniorů k Vánocům návrh zahradního altánu

Tak trochu jiné „péefko“ se rozhodl poslat pražský ateliér A69 – architekti s.r.o.do Uhlířských Janovic a splnit tak vánoční přání místního Domova pro seniory. Ten v rámci projektu Ježíškova vnoučata snil o novém zahradním ateliéru, který by zpestřil venkovní prostor domova. Architekti tak navrhli jednoduché zastřešení, které umožňuje variabilní využívání venkovního krytého prostoru. V současnosti studio shání pomoc při realizaci altánu, ke které může přispět kdokoli.

Tereza Hůrská , 18. 12. 2018

Hitem posledních let se během vánočního období stalo přispívání na různé charitativní sbírky. S jejich pomocí mohou lidé zpříjemnit svátky lidem v nejrůznějších životních situacích, které jim nedovolují plnohodnotné prožití Vánoc.

Projevit solidaritu se minulý rok rozhodla také úspěšná architektonická kancelář A69 – architekti, která svým přátelům každoročně posílala klasická „péefka“. Architekti se však minulý rok rozhodli náklady určené na tisk a výrobu přání využít jinak a úsměv nad přáním spokojených svátků vyměnili za radost trvalejšího charakteru.

Při hledání smysluplnějšího využití peněz se architekti spojili s projektem Ježíškova vnoučata, který plní přání lidem v domovech pro seniory po celé republice. Ježíškova vnoučata vznikla na podzim 2016 z iniciativy novinářky Olgy Štrejbarové, o rok později vzal celou akci pod svou záštitu Český rozhlas, díky němuž mělo 14 000 seniorů po celé republice příjemnější Vánoce.

Jednou z položek na loňském seznamu Ježíškových vnoučat byl také zahradní altán pro Domov seniorů v Uhlířských Janovicích ve Středočeském kraji, který by umožnil častější a příjemnější využívání venkovních prostor domova. A právě kvůli tomuto přání se do projektu zapojil také ateliér A69.

Ateliér vyhlásil mezi svými architekty soutěž o nejlepší koncept, jehož studii po více než půlroční práci nyní předali domovu seniorů. Návrh pracuje s otevřeností a variabilitou prostor a kromě utilitární ochrany proti slunci a nepřízni počasí tak altán může sloužit jako kvalitní zázemí pro různé venkovní aktivity. Mohou se v něm pořádat venkovní koncerty, besedy nebo autorská čtení, stejně tak ale může altán seniorům sloužit ke klidnému odpočinku v prostředí zahrady.

Foto: eArch

„Altán může být místem, kde si dáte ‚rande‘, dozvíte se ‚drby‘ nebo si jen v klidu přečtete noviny,“ vyjmenoval autor vítězného návrhu Prokop Tomášek během prezentace projektu zástupcům domova.Variabilitě užívání přizpůsobili tvůrci koncept v maximální míře. Návrh tvoří několik transparentních konstrukcích z KARI sítí, jež na sobě nesou plochou střechu vejčitého tvaru. Právě transparentnost materiálu umožňuje vytvořit soukromější zákoutí, aniž by člověk ztratil pocit pobytu ve vzdušném prostoru. Ocelová konstrukce vybízí k dalšímu vrstvení – své místo tak na stěnách našly různé nástěnky nebo police letní knihovny. V budoucnu by sítě měly porůst popínavou zelení a to jak okrasnou, tak pěstitelskou v podobě fazolí, chmele nebo například ostružin. Kompozici altánu pak doplňuje strom podporující poklidnou atmosféru místa. 

V současnosti se altán nachází na prahu své realizace. Největší úskalí však momentálně představují náklady na výstavbu objektu, které převýšily prvotní předpoklad. Vedení domova v Uhlířských Janovicích proto vyhlásilo neformální sbírku. Své přátele, spolupracovníky a dodavatele oslovili také architekti.

„Když jsme loni zveřejnili myšlenku věnovat seniorům návrh altánu a taky umožnit jeho realizaci, ozvalo se nám mnoho známých, kteří nabízeli odbornou, ale i fyzickou pomoc. Dnes nadešla doba, kdy bude této pomoci opravdu potřeba,“ komentuje Jolana Amazouz Moravcová. Svou pomoc při realizaci altánu mohou nabídnout všichni – kromě finanční podpory iniciátoři projektu shání materiál na stavbu, vybavení altánu, ale třeba i pracovníky, kteří se do realizace zapojí fyzicky. Zájemci se mohou ozvat přímo do kanceláře A69 – architekti.

Klíčová slova:

altán

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři