Architektura / industriální a technické stavby

Víc než most

V ideové soutěži na návrh ikonického mostu pro Amsterdam se mezi prvních deset projektů probojoval tento návrh studentského týmu z Jižní Korey.

EARCH.CZ , 17. 5. 2012

Něco víc než most

Jaký je pravý význam slova ikonický? Přirozený ikonický most, který byl vytvořen za účelem překonání překážkek jako je řeka, údolí nebo hora se historicky vyvinul od toho jak dekorovat vizuální propojení po to jak postavit funkční cestu. Takový ikonický objekt se však zabývá jen otázkami funkčnosti a je těžké najít souvislost s kontextem. Opravdový ikonický most vzniká přijetím místa pro které je most určen. Proto by měl ikonický most pro Amsterdam, který chceme vymyslet, vzniknout až na základě porozumění městu Amsterdam.

Chápání topologických jedinečností

Asi znáte přísloví: "Bůh stvořil člověka, Holanďané zase Nizozemí." Amsterdam vznikl podrobným městským plánováním. V celé historii vývoje měst lidé hledali nejvýhodnější pozici pro život, tam se usadili a přizpůsobili se místu. Naproti tomu Holanďané postavili přehrady a kanály, aby mohli žít v obtížných podmínkách, kde je výška země 3m pod hladinou moře. Kanály fungovaly jako dopravní prostředek a významný faktor tvorby městské krajiny. Následně, když byl Amsterdam zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, stal se dědictvím nejen Holanďanů, ale celého lidstva. Množství obyvatel však vzrůstalo a s tím i počet mostů mezi jednotlivými okrsky, čímž dochází k rozrušování autentické tváře Amsterdamu. Jejich množství již překročilo počet 1500. Když to tedy shrneme, hledáme nejen způsob jak se dostat přes řeku, ale také posílit působení tradiční scenérie nad typickou funkci. To je pro nás význam slova ikonický.

název beyond the Bridge

autoři Yeonmoon
 Kim
, Younggyu
 Lim

země Jižní Korea

druh týmu student

umístění čestné uznání

Klíčová slova:

Amsterdam most

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři