Architektura / rodinné domy

Vysněný dům s plochou střechou

Nedaleko Ostravy vznikl nový dům pro čtyřčlennou rodinu, který využívá terénních podmínek k vytvoření krásného vnitřního prostoru.

Viktor Johanis , 14. 2. 2014

Situace

Dům je umístěn na krásné parcele s jižním svahem směřujícím k vzrostlému lesu. Tento pozemek se nachází na konci slepé komunikace na okraji starší zástavby rodinných domů. Přízemní hmota objektu je maximálně orientována do soukromé zahrady a na blízký les, zatímco k okolní zástavbě je uzavřen. Vizuálně je tato koncepce podpořena střechy převyšující zdí, která tak vytváří na severovýchodní straně jasnou bariéru. Samostatný objekt garáže u příjezdové komunikace na severní straně doplňuje prostor vstupu, navádí příchozího směrem do zahrady a chrání soukromí obyvatel před nežádoucími pohledy od ulice. Garáž je na odvrácené straně od domu též doplněna přesahující zdí jako doplněk tohoto akcentujícího prvku u domu.

Rodinný dům

Samotný rodinný dům je situován do severovýchodního rohu parcely a je rozdělen do dvou výškových úrovní, které citlivě kopírují morfologii terénu. Každá úroveň bezbariérově přechází přímo do zahrady. Horní nižší hmota tvoří noční zónu s ložnicí rodičů, dětskými pokoji a hygienickým zázemím. Soukromí této části zajišťuje objekt garáže, který před ložnicemi vytváří malou zahradu skrytou pohledům sousedů. Srdcem domu je spodní vyšší hmota, jejíž funkční náplní je denní zóna. Ve velkém obytném prostoru bez dělících konstrukcí se odehrává převážná část života celé rodiny. Interiér je velkými prosklenými otvory propojen se zahradou a blízký les v něm vytváří příjemnou kulisu. Podlaha plynule přechází na venkovní krytou dřevěnou terasu a do zeleně. Spodní pobytová zahrada je od horní části oddělena gabionovou opěrnou zdí, která též napomáhá soukromí ve spodní části pozemku.

Provoz a technologie

Dispozicí a orientací stavby bylo dosaženo nejen pohodlného provozu a vysoké míry soukromí při užívání zahrady, ale i energetických úspor. Přesahy střech v létě stíní a velké prosklené plochy přispívají k vyhřívání vnitřního prostoru v přechodovém období. Místo instalovaného topení v zimě uživatelé raději roztápí krb v obývacím pokoji, který je doplněn teplovzdušnými rozvody do jednotlivých pokojů v noční zóně.

Proces stavby

Stavba byla realizována z velké části svépomocí. Tento způsob výstavby, v minulosti v Čechách celkem oblíbený, může stavebníkovi sice ušetřit peníze, ale je časově a fyzicky náročný. Navzdory předsudkům proti takovému přístupu se zde ukázalo, že zájem investorů, trvalá kontrola, osobní účast a dohled nad realizací může vést ke kvalitnímu výsledku

Pár slov investora

„Vždy se nám líbily domy s rovnou střechou. Mysleli jsme si, že z finančních důvodů si takový dům nemůžeme dovolit. Po konzultaci s architekty jsme se dozvěděli, že tyto domy nejsou automaticky dražší - obecně se může použít průměrná cena za m3. Tento výpočet je stejný pro domy s rovnou i klasickou střechou. Vše v důsledku záleží na náročnosti stavebníka.

Po předložení architekronické studie, ve které nám architekti předsavili hmoty zasazené do naší svažité parcely, jsme se do 'domu' zamilovali a bylo rozhodnuto.

Díky výbornému vztahu s Viktorem a Blankou, kteří, jak říkali, rádi pracují na našem projektu, jsme konzultovali mnoho detailů a řešení stavby. Velmi jsme ocenili jejich přímočarost, smysl pro geometrickou čistotu a jednoduchost.

Z důvodu omezeného finančního rozpočtu jsme se rozhodli pro stavbu svépomocí. Z počátku jsme si takovou stavbu neuměli představit, ale po několika namíchaných míchačkách malty a betonu se ze stavby stala hra a vše jsme dokončili v termínu a se splněným rozpočtem.

Jsme velmi rádi, že jsme se rozhodli postavit si dům, o kterém jsme snili, a nikoliv příbytek, který by byl jen kompromisem.“

Článek vznikl za podpory ArchiCadu.

Klíčová slova:

Endemit

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři