Architektura / občanské stavby

Zaměstnanci KOMA obědvají v přírodě

Je to již zhruba rok, co se v areálu vizovické továrny na kontejnerové moduly objevila zbrusu nová stavba a ne jen tak ledajaká – přímo a doslova ji můžeme nazvat výkladní skříní modulární výstavby.

Jaroslav Sládeček , 30. 5. 2014

Novostavba podnikové jídelny KOMA dokazuje, že montované prefabrikované modulární stavby mohou vypadat stejně elegantně, jako stavby vytvořené standardními metodami. Dokonce se ještě navíc odlišují svým moderním technicistním základem, který v sobě nese svěží závan novátorských řešení a futuristických vizí.

Aby byla stavba krásná, to není jen otázkou konstrukčního systému, nákladnosti použitých materiálů nebo vhodné barevnosti. Důležité je najít správnou myšlenku, dostatečně nosnou, která bude zároveň nová a svým způsobem i odvážná. Takovou, která dokáže do daného místa přinést něco, co tu ještě nebylo, přitom však zůstane v jednotě s kontextem doby svého vzniku, účelu pro který byla vytvořena a zároveň bude ohleduplně reagovat na své okolí. To je několik podmínek najednou, ale jejich vyváženost je klíčem k úspěchu.

Autorství architektonického návrhu této odvážné stavby náleží mladému nadějnému brněnskému ateliéru Chybik Kristof Associated Architects, za jehož dlouhým názvem se skrývá tým, vedený dvojicí Ondřej Chybík a Michal Krištof. Ti se ke spolupráci s KOMA dostali díky úspěšné účasti v několika kolech soutěže Modulární architektura, kterou tato společnost pořádá pravidelně již řadu let pro studenty architektonických škol. Za zmínku stojí i skutečnost, že ze spolupráce s tímto ateliérem vzešel i vítězný návrh modulárního pavilonu, který bude reprezentovat Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Vraťme se ale k budově jídelny, která svou elegancí dokázala přesvědčit všechny, kdo dosud o estetických možnostech modulární výstavby pochybovali. Úvodní zmínka o tom, že se jedná o výkladní skříň, vychází ze skutečnosti, která je vidět na první pohled. Horní z jejích dvou podlaží je totiž jakýmsi jedním velkým proskleným akváriem. Pro zaměstnance je čas oběda každodenní relaxací, když mohou vyjít z továrních hal a strávit poledne v prostoru, který jim nabízí krásný výhled do okolí, tvořeného nejen správními objekty, ale především krajinou plnou zalesněných kopců, v jejichž náruči celý areál sídlí. Je nutno ocenit právě to, že se podařilo prosadit celoprosklené stěny namísto klasických plných panelů s čtvercovými okénky. Snad je to předzvěst toho, že se i v našich končinách jednou přestaneme schovávat v šeru za malými okny se záclonami a naopak necháme světlo vstoupit do našich domů bez obav z pohledů kolemjdoucích, tak jako to můžeme znovu a znovu obdivovat především v Holandsku.

Motiv transparence je možné dále vnímat v jiné formě i u druhé poloviny objektu, kterou tvoří přízemní prostory šaten. Fasáda je zde totiž tvořena plechy z perforovaného tahokovu, takže divák může stále jaksi podprahově vnímat i onu syrovost šedivých stěn modulů, která se pod tímto závojem odehrává. O to větší překvapení pak na návštěvníka čeká v interiérech šaten, které barvami jen hrají. Barevně sladěné se tu zdá být snad vše – od podlah, stropů a stěn, přes šatní skříňky až po veškerá potrubí a svítidla. Celek navíc barevně z vnějšku oživují ještě sytě žluté okenní rolety, a tak si i v exteriéru přijdou milovníci pestrých odstínů na své.

Modulární jídelna ve Vizovicích i chystaný pavilon pro EXPO 2015 jsou prvními vlaštovkami dlouhodobé snahy společnosti KOMA Modular o dosažení nadstandardních výsledků na poli architektury a jsou zároveň nadějným příslibem toho, že pokud se týče budoucnosti českých staveb v oblasti modulární architektury, máme se ještě nač těšit.

www.koma-modular.cz

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři