Architektura / občanské stavby

Manifesto Market na pražském Smíchově tvoří modulární objekty od společnosti KOMA MODULAR

Do konce letošní zimy si mohou návštěvníci pražského Smíchova užívat prostředí originálního konceptu gastronomického a kulturního marketu Manifesto. Po Manifesto Marketu na Florenci zde letos v létě vznikl další unikátní prostor propojující gastronomii, design a kulturu. Koncept smíchovského pop-up marketu svěřil iniciátor projektu Martin Barry studiu Chybík + Krištof. Architekti opět navázali na dlouhodobou spolupráci se společností KOMA MODULAR, která pro projekt dodala své moduly.

CHYBIK + KRISTOF , 20. 12. 2019

Základní kompozici prostoru tvoří modulární objekty od společnosti KOMA, která realizovala i samotnou instalaci. Právě modulární architektura respektuje dočasný charakter Manifesto Marketu, který mohou návštěvníci na místě nevyužívaného dvora bývalého Národního domu na Smíchově navštívit do konce zimy. Radní Prahy 5 by pak rádi celý koncept přesunuli na jiné místo v rámci městské části.

Výsledkem návrhu architektonického studia Chybík+Krištof je kompozice jedenácti kontejnerů rozmístěných na dřevěné platformě, která technicky a funkčně zajišťuje základnu pro jednotlivé moduly. Současně je díky tomuto řešení zajištěna bezbariérovost celého prostoru Manifesta. Do této platformy pak architekti nechali zapustit atraktivní vodní plochu – podobně jako u jejich návrhu českého pavilonu na EXPO v Miláně. Autoři se od samotného začátku návrhu snažili vycházet z původní podoby místa, kde se historicky nacházela botanická zahrada s množstvím zeleně. Jejich cílem bylo vytvořit opět zelenou oázu v centru města.

 

Foto: eArch

 

Svůj záměr realizovali architekti pomocí modulů řady Standardline společnosti KOMA, s níž je pojí dlouholetá úspěšná spolupráce. S jednotlivými moduly pracuje autorská dvojice s lehkostí. Moduly nechali architekti opláštit vlnitými hliníkovými pláty, které navíc odrážejí své okolí. Obzvláště večerní hra světel dodává celému prostoru jedinečnou atmosféru.

Pro potřeby architektů, kteří v původním návrhu počítali i se zavěšenými plachtami mezi kontejnery, bylo nutné nainstalovat k hornímu rámu kontejneru systém výztuh. Tyto výztuhy zároveň slouží i jako horní úchyt pro dodatečné plechové opláštění. Pro kotvení vlnitých plechů se finálně zvolila metoda lepení, aby nedošlo k případnému poškození plechů šrouby a také aby kotvící prvky esteticky nenarušovaly celistvost povrchu.

 

Foto: eArch

 

Povrch vnitřních stěn kontejnerů tvoří lakované OSB desky, což dotváří požadovaný průmyslový vzhled. Stěny pak také skrývají výztuhy pro kotvení roletového systému. Většinu potřebných úprav zajistila společnost KOMA při finální montáži a kromě drobných úprav nebylo nutné zasahovat do standardních výrobních postupů. Použití modulů řady Standardline ve smíchovském Manifestu dokazuje jejich variabilitu a univerzálnost.

 

Foto: eArch

 

Fotografie: Michael Tomeš, KOMA

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři