design / Ostatní

25. ročník Designbloku se odehraje na novém místě. Tématem mezinárodního festivalu bude Cesta

Designblok 2022 Foto: Tomáš Hercog

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě propukne od 4. do. 8. října 2023 ve dvou velkolepých výstavních domech v Praze. Designblokem poprvé ožije Veletržní palác, největší výstavní prostor Národní galerie Praha, a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro pětadvacátý ročník Designbloku stává CESTA.

Designblok , 2. 2. 2023

Česká společnost a s ní i autorský design ušly za uplynulé čtvrtstoletí kus cesty. Od otázek, co je design a k čemu vlastně slouží, jsme se přes nastartování spolupráce mezi designéry a průmyslem dostali do situace, kdy je kvalitní design nejen výraznou konkurenční výhodou, ale také žádaným prostředkem při řešení každodenních situací i podstatně komplikovanějších společenských a environmentálních otázek. Z akce pro nadšence se stala jedna z hlavních kulturních událostí sezóny, v rámci níž se do Prahy tradičně sjíždějí přední umělci, kurátoři, sběratelé i novináři z celého světa, kteří na našem festivalu hledají svěží inspiraci a kontakty, ale také obchodní příležitosti.

„První Designblok se konal už v roce 1999 a s nadsázkou si proto troufám tvrdit, že 21. století je – kromě jiného – stoletím českého designu. Tak jako má forma následovat funkci, design a český průmysl konečně následuje poptávku spotřebitelů po lepších a kvalitnějších výrobcích, která navzdory všem uplynulým krizím roste,“ pochvaluje si Jana Zielinski, zakladatelka a ředitelka festivalu Designblok a dodává: „Jubilejní Designblok letos na podzim rozproudí dva významné chrámy českého výtvarného umění a designu – poprvé obsadí Veletržní palác a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Velmi si vážím dohody s Alicjou Knast, ředitelkou Národní galerie Praha, a Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které vyšly v pořádání Designbloku v prostorách těchto prestižních institucí vstříc. Věřím, že společnými silami vytvoříme nezapomenutelnou událost české kulturní scény se silným mezinárodním přesahem.“

Výstavní prostory Veletržního paláce se zaměří především na prezentaci novinek českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia a Openstudia, tedy na jedné straně mezinárodních značek a výrobců, na druhé designérů a designérských studií. Ve Veletržním paláci nebude chybět také další ročník mezinárodní výstavy a módních přehlídek Diploma Selection, tematicky laděná Designerie – srdce celého festivalu – či stage nabízející denně edukativní přednášky, oborové diskuze a další doprovodný program.

Foto: Ve výstavních prostorech Veletržního paláce bude k vidění například přehlídka Diploma Selection

„Festival Designblok nevznikl před 25 lety bez zjevného základu. Všechny jeho podoby mají hluboké kořeny v evropských hnutích výtvarného umění. Těší nás, že můžeme jedinečnému prostoru Veletržního paláce na chvíli vrátit jeho původní využití pro veletrhy. A současně umožnit designerům, aby i v budoucnu pokračovali v nikdy nekončícím dialogu mezi výtvarným a užitým uměním, tentokrát inspirovaném uměním českým,“ poznamenává ke spolupráci Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

V Uměleckoprůmyslovém museu naváže na úspěch loňských ročníků kurátorsky laděná výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Prezentace rodinných firem odvypráví inspirativní příběhy podnikatelské houževnatosti, zlatých českých ručiček, záchrany tradičních továren a řemeslných dílen a růstu nově etablovaných značek, které vznikly v uplynulých desetiletích na zelené louce. Openstudio v Uměleckoprůmyslovém museu letos navíc uvede premiéru speciální výstavy HighCraft, pořádanou ve spolupráci s časopisem Vogue CS. Kurátorský výběr představí přední české designéry a designérská studia, která ve své tvorbě umně kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy. V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze naleznete také výstavu Art House – expozici na hranici mezi uměním a designem. V kurátorském výběru se zde představí čeští i zahraniční autoři, někteří sólově, jiní ve spolupráci s galeriemi.

Foto: Openstudio v Uměleckoprůmyslovém muzeu letos nabídne výstavu Highcraft, pořádanou ve spolupráci s časopisem Vogue CS

„Všichni jsme stále na cestě, svět je v neustálém pohybu, cesta je cíl… jen pár citací z taoismu, ale není to i naše Cesta s Designblokem? Pamatuji skromný začátek na lodi v Libni, postupné narůstání do prostor paláců, nových architektur i kláštera a kam dál? K nám do muzea. Protože i tady půjdeme stále dál s vidinou dobrého designu,“ říká ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Helena Koenigsmarková.

U příležitosti významného jubilea chystá festival Designblok řadu dalších speciálních projektů. Například velkolepou putovní výstavu s názvem Designblok Cosmos realizovanou ve spolupráci s Nadací PPF nebo publikaci Designu neutečeš! věnovanou mapování čtvrtstoletí českého designu a jeho roli ve společnosti. Účast na 25. ročníku Designbloku potvrdily také první zahraničí hvězdy. Do čela mezinárodní nezávislé poroty prestižních Cen Designbloku usedne neortodoxní nizozemská designérka Ineke Hans. Pozvání do Prahy rovněž přijal Benedict Hobson, jeden z výkonných ředitelů serveru Dezeen. Se 3 miliony čtenářů měsíčně po celém světě patří Dezeen mezi nejčtenější média v oblasti designu a již po druhé doprovodí festival v roli hlavního zahraničního mediálního partnera. Zájem mezinárodního tisku i světově proslulých kurátorů a galeristů, jako je Rossana Orlandi, Lina Kanafani nebo Giulio Cappellini, kteří se do Prahy v rámci Designbloku pravidelně vrací, potvrzuje význam a výjimečnost festivalu v celoevropském kontextu.

Foto: Tématem loňského Designbloku byl les

Záštitu nad 25. ročníkem Designbloku přijalo Ministerstvo kultury České republiky v čele s ministrem Martinem Baxou: „Mezinárodní přehlídka Designblok přináší každý rok úžasný výběr kreativních, inovativních a často nečekaných počinů na poli současného designu, uměleckého řemesla, módy a umění. Za ta léta, co Designblok sleduji, mne stále fascinuje pestrost a nápaditost, s jakou se vedle sebe objevují přístupy a technologie, které na jedné straně vycházejí z historických rukodělných postupů, na straně druhé pak z nejmodernějších vědeckých výzkumů. Při loňské návštěvě festivalu jsem si znovu uvědomil, jak na nás design v tom nejširším slova smyslu působí a jakou mají autoři a autorky moc ovlivňovat a proměňovat životy širokých skupin lidí. I proto mám velkou radost, že se dvě příspěvkové organizace Ministerstva kultury zapojují do realizace Designbloku, tradičně už Uměleckoprůmyslové museum a nově Národní galerie Praha. To potvrzuje, jak úzce jsou jednotlivé instituce spojené se současným vizuálním uměním.“

25. Designblok proběhne do 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci, Uměleckoprůmyslovém museu v Praze a na dalších lokacích po Praze. Designéři, výrobci a další firmy se mohou hlásit k účasti na festivalu do 31. května 2023 prostřednictvím přihlašovacího formuláře na stránkách designblok.cz.

  • autor: Designblok *
  • publikováno: * 2. 2. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři