design /

Dvojnásobná grand designérka Lucie Koldová vnáší světlo do Moravské galerie

Výstava Lightness představuje dílo dvojnásobné grand designérky Lucie Koldové Foto: Martin Chum, výřez z fotografie

Jméno Lucie Koldové je pojmem v oblasti českého designu. Působivou příležitost seznámit se s pracemi dvojnásobné grand designérky přináší výstava Lightness. Vznikla ve spolupráci s Moravskou galerií jako jedna z prvních výstav v zrekonstruovaném Uměleckoprůmyslovém paláci v Brně. Veřejnosti se otevřela shodně jako opravená budova 26. listopadu. Architektonicky odvážná instalace, kterou vytvořilo studio Lucie Koldové, návštěvníky obklopí pro designérku příznačnými svítidly a také nadchne výběrem z výrazných nábytkových kusů.

Moravská galerie v Brně , 8. 12. 2021

Výstava Lightness je první velkou příležitostí představit dílo Lucie Koldové šířeji domácímu publiku. Milovníkům designu a odborníkům ji už představovat netřeba, jak dokládá pravidelný výběr její tvorby do nominací cen Czech Grand Design. Jako jedinému autorovi v historii ocenění se jí dokonce podařilo obhájit prestižní titul Grand designérka roku.

Pečlivě vybrané kusy na výstavě zastupují vrcholnou tvorbu Lucie Koldové. Nejčastěji je spojována se svítidly, ta navrhovala pro řadu věhlasných značek. Ze souboru signálních děl před návštěvníky vyvstane, že světlo reprezentuje energii, s níž Lucie Koldová pracuje při tvorbě různých objektů. Oceňována je i jako designérka nábytku. Vystavené reprezentativní nábytkové kusy dokládají, jak všestrannou autorkou Lucie Koldová je.

Práce designérky, které budou k vidění v Uměleckoprůmyslovém paláci, nejsou pouhými, byť krásnými a designově nápaditými, exponáty. Za jejich vnější podobou je znatelná rozmanitost a radost, kterou autorce skýtá cesta za optimálním řešením.

Tento pocit pomáhá na diváka přenést architektonická koncepce ve stylu site-specific. Originálně využívá prostoru světlíku, jenž se stal ideálním místem pro prezentaci designu. Jako výrazný prvek zaujmou pochozí lávky přepažující zastřešené atrium. Návštěvníky na nich doslova obklopují objekty Lucie Koldové. „V komponentech se snášejí z pomyslného nebe světlíku a před očima diváků se spojují v celek,“ přibližuje kurátorka Michaela Kádnerová.

Foto: Dvojnásobná grand designérka Lucie Koldová

Ani doprovodná publikace k výstavě Lightness není „pouhým“ katalogem. Svébytně výtvarně řešená kniha vzešla ze spolupráce čtyř tvůrčích osobností a jako ústřední téma jí prostupuje světlo. Kniha, jejíž hlavním motivem jsou ženy, světla a objekty, propojuje tvorbu Lucie Koldové s fotografiemi Alžběty Jungrové, prací grafické designérky Zuzany Lednické a texty kurátorky Michaely Kádnerové.

Klíčová slova:

design Brno Moravská galerie

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři