Novinky a názory / názory a komentáře

Světlonoška českého designu Lucie Koldová

Cesta Lucie Koldové ke světlu a úspěšné kariéře uznávané designérky směřovala po trajektorii Praha-Paříž­-Praha. Nyní má na kontě několik cen Czech Grand Design, vede vlastní studio a pracuje jako kreativní ředitelka Brokis. Velké ohlasy sklidila její nedávná prezentace na veletrhu interiérového designu imm v Kolíně nad Rýnem, kde představila svůj ideální dům – poetickou ódu na pojetí světla v moderním bydlení.

Tereza Suntychová , 22. 3. 2018

Málokdy se stane, že by jméno s člověkem souznělo natolik jako v případě Lucie Koldové. Designérčino jméno pochází z latinského výrazu lux, tedy světlo. Právě světlo ve spojení se sklem prostupuje tvorbou mladé designérky a představuje její oblíbený pracovní prvek. „Pokud jde o materiál, je to sklo a světlo, které je mým nejoblíbenějším. Je to forma energie, která mě přitahuje a také mne vyjadřuje.“

ČESKÁ SCÉNA JE NA VZESTUPU, PRAHA PULZUJE

Lucie Koldová patří k české designérské špičce. Dlouhodobě kultivuje českou scénu a posouvá ji na výsluní mezinárodního zájmu. Kromě několikaleté tvorby krásných a funkčních věcí, které formují identitu současného designu, o tom svědčí také nejedno prestižní ocenění Czech Grand Design.

Hned po studiích na pražské UMPRUM v Ateliéru produktového designu vedeném zakladateli renomovaného studia Olgoj Chorchoj se v roce 2009 vydala za zkušenostmi do Paříže. Zde si během práce po boku světově uznávaného Arika Levyho začala budovat mezinárodní klientelu. Paříž si oblíbila natolik, že v ní zůstala ještě několik let. Po určité době strávené v zahraničí se z ustálené pařížské scény vrátila zpět do Česka. „Máme nádhernou zemi a je tu radost žít i pracovat. Český design je stále víc a víc vidět, zahraniční firmy nás monitorují a respektují. Ve skle hrajeme důležitou roli a máme na co navazovat. Designéři mají spoustu energie, česká scéna je na vzestupu, Praha pulzuje... Líbí se mi být u toho. To byl i důvod mého návratu z Paříže. Motivuje mě věci budovat a tvořit, než bydlet v zahraničí a stát se tam součástí něčeho zavedeného. 

Postupně si tu ze směsice nejrůznějších vlivů a inspirativního prostředí vybudovala charizmatický styl s vlastním elegantně hravým rukopisem, na kterém v roce 2012 postavila vlastní studio. Nejprve se věnovala především navrhování nábytku, později se přidaly skleněné objekty a svítidla. Nyní portfolio zahrnuje produkty denní potřeby i limitované série, mimo to také konceptuální design a design veřejného prostoru. Celkově tvorbu Koldové vystihuje cit pro důvtipné využití světla, vnímání síly řemeslné zručnosti a kombinování materiálů. „Ráda si hraji s prostupností objemů skel, s průsvity nebo kombinuji řemeslně zpracované materiály – sklo s kamenem, mramorem, kůží, kovem nebo dřevem.“

Kromě vlastního studia Koldová působí jako umělecká ředitelka české sklářské firmy Brokis specializující se na exkluzivní svítidla kombinující mistrovství českých sklářů se současným uměním. „Jsem hrdá na to, že můžu být už čtyři roky kreativní ředitelkou Brokisu, že spolupracuji s tak progresivní firmou, která má zastoupení v osmdesáti zemích světa a pracují v ní skvělí lidé. Začínala jsem návrhy nábytku, ale světlo si našlo mě,“ říká designérka.

macaronFoto: eArch

IDEÁLNÍ DŮM JAKO POETICKÁ STUDIE SVĚTLA

Nedávno česká i zahraniční média opěvovala velký úspěch Lucie Koldové, a to prezentaci projektu Das Haus na mezinárodně respektovaném veletrhu interiérového designu imm v Kolíně nad Rýnem. Jako první česká designérka zde představila koncept ideálního domu, ve kterém se snoubí materiály jako dřevo, mosaz a měď s kvalitním foukaným sklem dovedeným až na hranici technických možností. Dům podle Koldové září v pravém slova smyslu a jeho uspořádání klade důraz na význam světla jako kreativního prvku v interiéru. Dochází zde k výměně klasických rolí v interiéru, prim hraje světlo a nábytek pouze podtrhuje styl místnosti.

das hausFoto: eArch

Na 180 metrech čtverečních se rozkládá dům se vším všudy, až na kuchyň. „Nenajdete zde kuchyň, myslím, že je řada příjemnějších věcí, kterým se člověk může doma věnovat,“ vysvětluje autorka. Místo toho byla pozornost věnovaná sytě červené šatně s křeslem z rudého sametu. V ženském budoáru nechybí ani móda v podobě kousků od nejlepších českých návrhářů.

das hausFoto: eArch

Jak již bylo řečeno, středobodem ideálního domu je světlo, proto je rozdělený na světelné buňky. Světlo se tu objevuje v různých formách. Dotváří tak funkci prostoru a navozuje specifické nálady, což je obecně pro designérku podstatné. „V interiéru je po estetické stránce nejdůležitější atmosféra. Tu lze navodit právě díky osvětlení, formou dobře zvolené teploty světla a možností tlumení jeho intenzity. Pokud má někdo osobitý styl a vysoké nároky, nebála bych se vybrat výstřední světelný objekt, tak jako tomu bylo právě v projektu Das Haus, kde centrální prostor osvětlovalo světlo Sparkle o velikosti 2 m.“

Prostřednictvím projektu bylo exkluzivně představeno několik netradičních produktů. Například křeslo s všeříkajícím názvem Chips pro TON, hvězdicovité svítidlo Puro Sparkle pro Brokis nebo relaxační pohovka Blossom. Das Haus zkrátka ztělesňuje poetickou ódu na pojetí světla v moderním bydlení.

das hausFoto: eArch

Aktuálně můžete v pražské galerii Kvalitář zhlédnout výstavu Light Levels by Lucie Koldová. Výstava vychází z konceptu Das Haus a bude k vidění až do 18. dubna 2018. 

light levelsFoto: eArch

light levelsFoto: eArch

light levesFoto: eArch

Klíčová slova:

design designová svítidla

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři