Novinky a názory / historie a teorie

Architekt klidu, krásy a spirituality Luis Barragán by se dnes dožil 115 let

Je tomu téměř 29 let, co svět opustil Luis Barragán, rodák z mexické Guadalajary a historicky druhý nositel Pritzkerovy ceny za architekturu. Dnes si připomínáme 115. výročí od jeho narození. Barragánova architektura bývá označována jako minimalistická a je pravda, že své jasné corbusierovské inspirace nezapře. Stejně tak ale oplývá bohatstvím barev a materiálů i citlivými kompozicemi. Barragánův domov a ateliér byly roku 2004 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Josef Řídký , 9. 3. 2017

Barragán se přitom k architektuře dostal spíše oklikou. Původně vystudoval strojírenství, silně ho ale ovlivnilo cestování po Evropě a severní Africe a pobyt v Paříži, kde navštěvoval přednášky samotného Le Corbusiera. Mexický architekt-samouk však nebyl žádným epigonem, ve své práci se nechal inspirovat i folklorními a tradičními motivy. Od roku 1927 působil ve své rodné Guadalajaře, od roku 1936 až do smrti potom v hlavním městě Mexiku.

Na Barragánově architektuře bývá vyzdvihován její ušlechtilý stoicismus, spiritualita, ale i čistá elegance. Jeho stavby se vyznačují subtilními a abstraktními kompozicemi, architektonickým prvkem se u něj stávají dokonce i vodní plochy. Barragán potom duchovní rozměr vlastní architektury sám vyzdvihoval. Při přejímání Pritzkerovy ceny roku 1980 se nechal slyšet, že „je nemožné porozumět Umění a velkoleposti jeho dějin bez toho, abychom si přiznali duchovní a mytické zdroje, jež leží v kořenech umělecké tvorby. Bez jednoho či druhého bychom neměli ani egyptské pyramidy, ani ty mexické. Vznikly by snad bez nich i řecké chrámy nebo gotické katedrály?“ S architekturou se podle Barragána měla skloňovat i slova jako krása, inspirace, magie a okouzlení, ale i klid, ticho, intimita a úžas.

Barragánův dům a ateliér z roku 1948 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, mezi jeho nejproslulejší práce dále patří vila Cuadra San Cristobal, zahrady Las Arboledas nebo monumentální sousoší Torres de Satélite ve městě Mexiku. Proslul především jako architekt rodinných domů, zahrad, ale i sakrálních staveb.

Klíčová slova:

Luis Barragán výročí

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři