Novinky a názory / názory a komentáře

Architekti CZ: Ekologie a udržitelnost - 1. díl - Ruller

Třetím tématem, které jsme vybrali napříč knihou Architekti CZ, je otázka ekologického přístupu a trvalé udržitelnosti. Dnes na toto téma odpoví Ivan Ruller.

Jaroslav Sládeček , 22. 7. 2015

Jaký je váš postoj k současnému trendu ekologičnosti staveb a trvalé udržitelnosti? Je to opravdu tak zásadní změna v přístupu ke stavění, nebo je to jen mediální masáž firem snažících se prodat co nejvíc polystyrenu?Ekologie nespočívá v polystyrenu. Je to náhled na vývoj celé společnosti ve vztahu k přírodě. Jde o důležité otázky. A nemělo by to být téma pouze jedné politické strany. Ekologie by měla jít napříč všemi stranami jako celospolečenské téma a ne jako politický program, protože to potom vede k deformovaným závěrům, poplatným ideám a zájmům úzké skupiny lidí. Bohužel málo péče se věnuje krajině a mnohé devastační důsledky jsou nevratné.

Snažil jste se v některých svých projektech o šetrnost k životnímu prostředí?U každého objektu se snažím vycházet z celého jeho prostředí, z jeho orientace ke světovým stranám a oslunění. To jsou základní neměnné hodnoty, které ovlivňují celkové řešení. Jsou však tendence podléhat momentálním módním trendům. Teď je v módě zateplování. Žiji v domě z roku 1935, který určitě nevyhovuje dnešním trendům, ale raději si trošku připlatím za plyn, než abych nechal celý dům obalit polystyrenem. Stál jsem například před otázkou, zda vyměnit okna za plastová, nebo repasovat původní dřevěná. Přestože to bylo dražší, nechal jsem je repasovat, protože díky nedokonalosti v těsnění ten dům dýchá. Podle mě je to příjemnější než jej vybavovat vzduchotechnikou a mít absolutně utěsněná plastová okna. Samozřejmě že dům musí plnit ochrannou funkci před nepřízní počasí, změnami teplot a vlhkostí, ale neměl by člověka naprosto izolovat od venkovního prostředí, pokud tedy není tak špatné, že se to bez vzduchotechniky a klimatizace neobejde. Úspora energií bude nesporně ovlivňovat vývoj ve stavebnictví. Neměla by ale být v rozporu s architektonickou hodnotou.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři