
Architektura připravená na budoucnost i extrémní počasí
Fakulta stavební ČVUT společně s Rethink Architecture spouští už 15. května 2025 šestitýdenní vzdělávací kurz pro praktikující architekty a architektky. Vzdělávací program je určen všem profesionálům z oboru, kteří chtějí navrhovat kvalitní a šetrné budovy i veřejná prostranství, odolávající času i klimatickým a společenským změnám.
Rethink Architecture , 6. 5. 2025
V šesti celodenních tematických blocích si účastníci rozšíří své know how o environmentální, sociální i ekonomické udržitelnosti v architektuře, získají přehled o nejnovějších trendech a technologiích v udržitelném stavebnictví, ale i legislativních požadavcích. Zároveň tyto nově nabyté znalosti a inovativní řešení budou moci implementovat přímo do vlastních projektů v rámci kurzu. Inspiraci nabídnou i exkurze do udržitelných budov v Praze, např. návštěva školy Českobrodská, která je v provozní energii uhlíkově neutrální, prohlídka revitalizovaného brownfieldu Modřanského cukrovaru, komentované posouzení krajinářských řešení na Invalidovně a Kolbenově nebo zastávka v rekonstruované Stanici 6 v Bubenči.
TechniStone
Přednášející během jednotlivých setkání podrobně provedou účastníky šesti provázanými oblastmi navrhování, které zahrnují například využití a spotřebu energie v budovách, použití přírodních a obnovitelných materiálů i jejich cirkulární možnosti, zdravé vnitřní prostředí budov a participace nebo příklady řešení modrozelené infrastruktury.

Kvalitu odborného obsahu zaručuje garantka kurzu Kateřina Eklová, spoluzakladatelka Rethink Architecture a také celá řada dalších expertů z oblasti udržitelné architektury a stavebnictví, jako je třeba architekt a průkopník nízkoenergetického a zdravého bydlení u nás – Aleš Brotánek. Dále se během setkání i konzultací o své znalosti a zkušenosti z praxe podělí Jana Hořická, Jan Růžička, Renáta Schneiderová Heralová nebo také Michal Kabrhel z ČVUT, Lenka Maierová z ČVUT UCEEB, Richard Šranko z developerské společnosti JRD, Miroslav Ščudla z firmy Ecococon, Jan Veisser ze studia ORA, expert na energeticky úsporné budovy Jiří Tencar z Ecoten, krajinářská architektka Jana Pyšková, architekt a urbanista Peter Bednár z ateliéru Jakub Cigler Architekti, architektka Janica Šipulová z CONSEQUENCE FORMA architects, Sveta Devyatkina z mezioborové platformy kolemhlíny a další.
Více k tématu
Kurz Udržitelná architektura v praxi, který bude zakončený mikrocertifikátem o absolvování kurzu celoživotního vzdělání, probíhá pod záštitou České komory architektů a je financovaný Národním plánem obnovy. Účast Rethink Architecture finančně podpořilo hlavní město Praha.
Informace o kurzu a registrace na webu ČVUT: https://www.fsv.cvut.cz/kurz-udrzitelna-architektura/