Novinky a názory / zprávy

Český modulární pavilon EXPO 2015 je připraven k provozu

České zastoupení na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně získalo jeden významný primát. Jedná se totiž o první výstavní pavilon, který je dokončen nejen v rovině hrubé stavby, ale i ve vyřešených interiérech. Prvenství Česká republika získala díky superrychlé výstavbě modulárním systém KOMA z Vizovic.

Jiří Kout , 13. 4. 2015

O modulární výstavbě se dlouhodobě ví, že je doslova superrychlá, neboť se na určité místo dovážejí již hotové moduly. Ty v České republice vidíme jako zázemí pro dělníky v podobě obytných kontejnerů, případně zázemí v krizových situacích, či jako sociální domy pro uprchlíky či občany sociálně slabé. Dokážete si, ale z obytných kontejnerů představit modulární školské stavby, administrativní budovy, nemocnice, restaurace, sportovní zázemí, či domy pro seniory?

Generální dodavatel a výrobce českého pavilonu EXPO 2015 firma KOMA Modular z Vizovic má ve svém portfoliu například více jak 60 školských staveb po celé Evropě, mezi kterými najdeme jak stavby s omítkou, tak nízkoenergetické stavby z velkoformátových modulů Comfort, ale i školy s přiznanou kontejnerovostí. „V České republice čelí modulární výstavba stále předsudkům, a proto zadavatelé většinou chtějí kontejnerový původ staveb potlačit. Mateřská škola podobná například školce Saint-Exupéry, kterou jsme stavěli ve Švýcarsku, je prozatím bohužel nemyslitelná.“ vysvětluje Martin Hart, marketingový ředitel KOMA rozdíl mezi stavbami v České republice a v zahraničí. Jeho slova dokládají, že modulární výstavba je v zahraničí brána jako svébytná a atraktivní oblast architektury, která kontejnery dokáže povýšit na stavby nečekaného vzhledu i užití s vysokou přidanou architektonickou hodnotou.

Mezi tyto stavby jednoznačně patří i český pavilon EXPO 2015, který již dnes poutá významnou pozornost nejen českých, ale i světových médií. „Česká republika totiž jako první spustila zkušební provoz a tím de facto uvedla budovu do provozu. Navíc jsme první mezi pavilony samostavitelů, tedy mezi pavilony, jejichž výstavbu si organizuje sám stát.“, vysvětluje ředitel výstavby českého pavilonu EXPO 2015 Ladislav Slámečka.

Český pavilon však nepoutá pozornost jen z hlediska rychlé výstavby. Na vítězném návrhu, který v úzké spolupráci s firmou KOMA navrhlo mladé brněnské studio CH + K AA, porotu oslovilo nápadité využití modulů, které umožňují snadnou stavbu i rozebrání pavilonu, propojení exteriéru a interiéru budovy, recyklovatelnost použitého materiálu a zakomponování vodní plochy do okolního prostoru. Je tedy zřejmé, že porota vnímala nejen kvalitu architektonického řešení, ale i rychlost výstavby a ekologický dopad. „Pavilon je modulární, což mimo jiné znamená, že ho po skončení veletrhu dodavatel, vizovická společnost KOMA, rozebere a odveze zpět do České republiky. Tím pádem vrátíme během několika málo týdnů organizátorům pozemek prakticky netknutý. Jiné státy na stavbu pavilonů používají beton – desítky a stovky kubíků, my pouze montovanou stavbu, která posléze získá sekundární využití a ze své podstaty tak naplňuje smysl recyklace.“, vysvětluje generální komisař české účasti na EXPO 2015 Jiří F. Potužník.

V současné době má pavilon za sebou úspěšnou instalaci všech uměleckých předmětů a expozic, stejně tak montáž gastro provozů a vybudování tzv. zelené střechy. 1. 4. 2015 byl pavilon úspěšně spuštěn a je připraven k provozu. A česká modulární architektura zaznamenala významný úspěch, který bude zejména v zahraničí rezonovat.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři