Novinky a názory / zprávy

Cyklus přednášek o severské udržitelné architektuře uzavře dánské studio Johansen Skovsted Arkitekter

Na poslední přednášce letošního celoročního cyklu Severská cesta, cesta k udržitelnosti představí spolek Kruh práci progresivního dánského studia Johansen Skovsted  Arkitekter. V živém streamu zástupci kanceláře odhalí svůj přístup k architektuře, přírodě a dědictví staveb a poukážou na své zdařilé projekty. Přednáška s názvem „Po ruce“ se uskuteční v živém vysílání na facebookových stránkách spolku Kruh ve čtvrtek 3.12. od 19:30. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.

KRUH o. s. , 27. 11. 2020

Dánská kancelář Johansen Skovsted Arkitekter byla založena dvěma architekty Sørenem Johansenem a Sebastianem Skovstedem. Studio reprezentuje kodaňskou progresivní architekturu a během několika let dosáhlo velkého uznání. Architekti získali národní i mezinárodní ocenění, mimo jiné AD Design Award 2018, tříletý pracovní grant Danish Arts Foundation 2017, nebo se s projektem v povodí řeky Skjern dostali do užšího výběru pro Cenu Mies van der Rohe 2017.  

Foto: eArch
Přečerpávací stanice Skjern, Johansen Skovsted Arkitekter. Zdroj: KRUH

Práce dánského studia svědčí o silné vizi a autonomní architektuře. „Snažíme se překlenout propast mezi současnými stavebními procesy a materiály a základními architektonickými hodnotami,“ dodávají zástupci kanceláře. Navrhují objekty a budovy, které jsou inspirovány prvotními formami, kdy na jejich práci mají významný vliv jak lidová architektura, tak anonymní průmyslové stavby. S respektem poté přistupují ke kontextu místa a projevují zájem o místní stavební techniky. 

Blavand, Johansen Skovsted Arkitekter. Zdroj: KRUH

Nedávné projekty, jako jsou rekonstrukce čerpací stanice na řece Skjern a stavební prvky v ptačí  rezervaci Tipperne, jsou příkladem jejich citlivého přístupu k dědictví budov a k přírodě. Stavební zásahy do krajiny zhmotňují jejich sochařský přístup k prostoru, jako lze vidět například u ptačí pozorovatelny v Tipperne. Zvlněná betonová fasáda tří zrekonstruovaných přečerpávacích stanic na řece Skjern zase odkazuje na okolní rozbrázděná pole. Tyto stanice se staly oblíbeným návštěvním  místem s výstavními prostory, vnitřními a vnějšími stanovišti určenými k pozorování okolí a víceúčelovými sály. 

Dále se kancelář soustředí na projekty komunitních center, kulturních staveb, ale také rodinných domů, například rekonstrukce staré rekreační chaty v chráněné krajinné oblasti Blåvand v Dánsku. „Studio Johansen Skovsted Arkitekter vidí architekturu jako médium pro hraní si s krajinou, budovami a městy a celou historií, která k tomu patří,“ dodává k práci dánské kanceláře Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku Kruh.  

Tipperne, Johansen Skovsted Arkitekter. Zdroj: KRUH

Online přednáška ateliéru Johansen Skovsted Arkitekter bude vysílána na facebookových stránkách spolku Kruh ve čtvrtek 3. prosince od 19h30. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut. 

  • autor: KRUH o. s. *
  • publikováno: * 27. 11. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři