Novinky a názory / zprávy

GutGut – Otevřené. V Českých Budějovicích se otevírá výstava věnovaná známému studiu z Bratislavy

Galerie současného umění a architektury v Českých Budějovicích pořádá výstavu slovenského architektonického studia GutGut. Výstava bude k vidění v Domě umění města České Budějovice od 15. 10. do 14. 11. 2021. Slavnostní zahájení proběhne 14.10. 2021 v 18:00.

Dům umění České Budějovice , 13. 10. 2021

Představení ateliéru

Náš ateliér se nachází v parteru bytového domu v populární bratislavské čtvrti. Pokud to počasí dovoluje, což je asi 300 dní v roce, máme dveře otevřené do ulice. Známe všechny "postavičky" ze čtvrti. Popíjejí a vedou nekonečné debaty o všedních tématech u večerky v sousedství. Často se stává, že se u nás jen tak někdo zastaví na kus řeči a kávu. Případně si nás spletou náhodní kolemjdoucí s kavárnou. Do ulice máme velké výklady. Okno ze zasedací místnosti směřuje do dvora, kde sousedé suší prádlo. Jsme propojení s životem na ulici i ve dvoře. Kdokoliv může vidět nás a naopak. 

Stejný kontakt hledáme i ve své práci. Znejistit typologické stereotypy a zažité hranice privátního a kolektivního prostoru v různých měřítkách a typologiích. Máme rádi strohost, jednoduchost a účelnost, ale zároveň hravost a rozvolněnost. S materiály nakládáme volně a s lehkostí, často až kolážovitě. S oblibou vertikálně či horizontálně propojujeme prostory se záměrem rozšířit sdílený prostor. Projekt rekonstrukce industriálního objektu Mlynica pracuje s vertikálním propojením různých funkcí a Loft na Živnostenské nebo soutěžní návrh na lázně Grössling rozvíjejí horizontálně vrstvený plán. Revitalizace panelového domu v Rimavské Sobotě prostřednictvím nových zavěšených balkonů nastavuje možnost blízkého kontaktu a interakce mezi sousedy a otevírá tak možnost tvorby vztahů a komunitního bydlení.

Foto: EARCH
Vícegenerační chata v Senci, GutGut. Zdroj: Earch

Tento pohled na sdílení prostoru a jeho odraz v procesu tvorby nám byl odjakživa blízký, možná prožitý v dětství na zápraží, na dvorech za domy, anebo v zahradách bez plotů. Stal se nedílnou součástí naší architektonické tvorby a zároveň se odráží i v každodenním životě našeho ateliéru. Princip hledání kontaktu a stírání hranic aplikujeme ve všech měřítkách, ať už je to projekt malé chalupy či bytového domu.

I proto jsme tady. Otevíráme na měsíc náš ateliér přímo zde v galerii a otevíráme tak možnost nahlédnout do každodenního procesu tvorby architektury návštěvníkům. Stáváme se živou expozicí. Prostorová a provozní koláž veřejně přístupného prostoru galerie a kreativního prostředí architektonického ateliéru narušuje pomyslnou hranici mezi veřejným a soukromým. Dveře máme otevřené. Vítejte

Foto: EARCH
Mlýnica, GutGut © BoysPlayNice

O GutGut

GutGut je zkušený, názorotvorný a inovativní slovenský architektonický ateliér pod vedením architektů Štefana Polakoviče a Lukáše Kordíka, který se věnuje tvorbě od malých intervencí přes navrhování budov až po městské plánování. Jejich známé realizace jako bytový dům na Dunajské ulici v Bratislavě, rekonstrukce panelového bytového domu v Rimavské Sobotě, chatky u Seneckých jezer nebo konverze industriálního objektu Mlynica v Bratislavě se opírá o mezinárodní zkušenost a zároveň reagují na lokální kontext a historii. GutGut je aktivní i ve veřejné sféře jako spoluorganizátor festivalu DAAD (dny architektury a designu) v Bratislavě, který umožňuje kritický diskurz o lokálních problémech na mezinárodní platformě. GutGut je laureátem ceny ARCH a vícenásobný laureát Ceny za architekturu CE-ZA-AR. V roce 2019 byl jejich projekt Mlynica vybraný mezi 40 nejlepších projektů na cenu Mies van der Rohe Award a rovněž získal národní cenu BigMat Slovenkso 2019. Kromě již zmiňovaného studia v Bratislavě otevřeli před nedávnem rovněž svojí pobočku v Praze.

Foto: EARCH
Mlýnica, GutGut © BoysPlayNice

Štefan Polakovič je architekt, urbanista a spoluzakladatel ateliéru GutGut s poměrně rozvětvenou působností. Ve své tvorbě nabízí od počátku názory přesahující tradiční řešení. S návrhem funkčně i typologicky vrstvené obytné struktury se stal laureátem ceny Europan 5 (New housing landscapes, travel and proximity) v košických Ťahanovcích. Od roku 2013 se věnuje i pedagogické činnosti na Fakultě architektury v Bratislavě, kde vedl Ústav architektury občanských budov. V současnosti působí na Fakultě jako hostující profesor v rámci vertikálního ateliéru Polakovič/Bátor.

Lukáš Kordík je architekt, urbanista a rovněž spoluzakladatelem atelieru GuGut. Absolvoval studium na Fakultě architektury STU v Bratislavě a École Nationale d'Architecture de Lyon. Působil jako asistent ateliéru III na Katedře architektonické tvorby VŠVU a jako hostující pedagog na FAST v Bratislavě. V roce 2019 vedl Atelier Kordík na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Vedle práce ve vlastním ateliéru byl jedním se zakládajících členů sdružení OFCA (Office for collaborative architects), které zjednodušovalo knowledge transfer neformální profesionální komunity jako pokračování setkání v rámci evropského výzkumného projektu City Visions Europe. O své práci přednáší doma i v zahraničí.

Foto: EARCH
Dům Hexagon, GutGut/ Štefan Polakovič, Lukáš Kordík. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Foto: EARCH
Bytový dom na Dunajskej, gutgut, JRKVC © Peter Jurkovič

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři