Novinky a názory / architektonické soutěže

OMA, Snøhetta i A69. Soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se zúčastní věhlasná studia

Praha pořádá architektonickou soutěž pro další fázi dostavby Vítězného náměstí Foto: IPR

Mezinárodní porota soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí vybrala deset soutěžních týmu pro první kolo soutěže. Mezi multidisciplinárními týmy jsou světoznámá architektonická studia jako MVRDV, Snøhetta nebo Office for Metropolitan Architecture (OMA), ve výběru je ale i pět oceňovaných českých kanceláří.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 9. 10. 2022

Ve středu 21. září 2022 proběhlo 2. jednání soutěžní poroty, na kterém porotci z celkem 44 doručených přihlášek vybrali 10 týmů, které se stanou účastníky soutěže. Zájem o účast v soutěži projevily týmy složené z často velmi renomovaných architektů, urbanistů, krajinářských architektů a dopravních inženýrů z Evropy, Ameriky i Asie.

Po celodenním rozhodování porota vybrala pro účast v soutěži těchto deset týmů:

„Důležitým kritériem při posuzování přihlášek byla kvalita referenčních projektů představených v portfoliu, kterými týmy prokazovaly své zkušenosti s obdobným úkolem, tedy návrhem dostavby v již založené urbanistické struktuře. Porota posuzovala i složení týmů a popis profesního přístupu k dostavbě 4. kvadrantu,“ uvedl předseda poroty Kees Christiaanse, nizozemský urbanista a zakladatel kanceláře KCAP.

„Považujeme za skvělé, že porota po dlouhém jednání vybrala jak nejlepší evropské kontextuální architekty, tak i současnou českou architektonickou špičku složenou z uznávaných matadorů i mladých talentů. Věříme, že tento výběr přinese architektonicky kvalitní řešení samotných budov i navazujícího veřejného prostoru,“ doplnil Petr Palička, ředitel Penta Real Estate a současně jednatel společnosti Fourth Quadrant.

„Mám radost, že jsme se za čtyři roky posunuli od interních soutěží developerů za zavřenými dveřmi k otevřenému dialogu. Výbornou zkušenost máme ze soutěže Florenc 21, kdy se podařilo najít společnou řeč mezi veřejným a soukromým zájmem. U 4. kvadrantu, investoři hned na začátku oslovili město a chtěli na hledání architektonického řešení spolupracovat.  Engelovy Dejvice byly nejambicióznějším urbanistickým počinem celé generace a dodnes tvoří hlavní kouzlo této populární čtvrti. Jsem přesvědčen, že se nám společně s investory podaří jej zachovat a zároveň harmonicky rozvinout dál. Výběr respektovaných architektonických ateliérů k tomu jednoznačně směřuje,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Foto: Soutěžní porota

Mezinárodní soutěž proběhne formou takzvaného soutěžního workshopu, který bude neanonymní. Soutěžní porota, v níž zasedají kromě architektů i zadavatelé a zástupci hlavního města Praha, městské části Praha 6, VŠCHT a IPR Praha budou vést se soutěžícími v průběhu workshopu přímý dialog.

„Vybraní účastníci soutěže přijedou na konci října do Prahy, aby se v rámci 1. soutěžního workshopu seznámili s řešeným územím. Následně bude každý tým pracovat na konceptu dostavby 4. kvadrantu. Ten soutěžní porotě představí na 2. soutěžním workshopu v únoru 2023. Týmy, které postoupí do 2. fáze soutěže, pak dopracují podrobný návrh dostavby a ten představí na 3. soutěžním workshopu. Vítěznou podobu dostavby 4. kvadrantu bychom měli znát v červnu příštího roku,“ přiblížil další průběh soutěže Petr Návrat z kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.

Cílem soutěžního workshopu je nalézt novou podobu a optimální architektonické a urbanistické řešení severozápadní části Vítězného náměstí. Soutěž pořádá společnost Fourth Quadrant ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT), hlavním městem Praha, městskou částí Praha 6 a IPR Praha. Plánovací kancelář ONplan je organizátorem soutěže. V řešeném území vznikne až 100 000 m2 ploch pro občanskou vybavenost, byty a administrativní funkci.

Foto: Praha pořádá architektonickou soutěž pro další fázi dostavby Vítězného náměstí

„Soutěžní workshop navazuje na vítězný návrh revitalizace Vítězného náměstí od studia Pavel Hnilička Architects and Planners z roku 2018 a na koncepci revitalizace kampusu Dejvice, jejímž zpracováním IPR v roce 2020 pověřil ateliér MCA. Do soutěže se přihlásily ateliéry světového významu a jak je vidět na tomto příkladu či na soutěži o novou podobu Vltavské filharmonie, o Prahu mají zájem architektonické špičky. Z čehož jsem nadšený a už teď se těším na návrhy, které ze soutěže vzejdou,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

„Pro Prahu 6 je dostavba 4. kvadrantu zásadním projektem, proto jsme se aktivně zapojili do procesu přípravy zadání soutěže. Naším přáním je, aby dostavba vedla k posílení občanské vybavenosti Prahy 6 v podobě kulturně-společenského centra, obchodů, služeb a moderní, uživatelsky příjemné tržnice. Porota vybrala velmi kvalitní týmy a my se těšíme s jakým návrhem dostavby a aktivace Vítězného náměstí přijdou,“ říká Jakub Stárek, místostarosta Prahy 6, který je členem závislé části soutěžní poroty.

Zadání soutěže respektuje urbanistický koncept Antonína Engela, jehož zastavovací plán ve 20. letech minulého století předurčil dnešní podobu Dejvic. Dalším podkladem soutěže je i projekt hlavního města Prahy na revitalizaci Vítězného náměstí a záměr rozvoje veřejných prostranství Kampusu Dejvice.

Klíčová slova:

Dejvice náměstí

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři