Vítězný návrh od japonských Kengo Kuma & Associates Foto: Kengo Kuma & Associates
Architektura / občanské stavby

Brno obohatí budova od slavných japonských architektů. Moravské židovské muzeum navrhne Kengo Kuma

Mezinárodní architektonická soutěž, která se zabývala řešením nové budovy Moravského židovského muzea Mehrin v Brně, zná své vítěze. Je jimi uznávané japonské studio Kengo Kuma & Associates, které uspělo v konkurenci dalších předních světových kanceláří.

Mehrin , 1. 10. 2022

V únoru 2022 byla po ročních přípravách vyhlášena vyzvaná mezinárodní architektonická soutěž o novou budovu Moravského židovského muzea Mehrin, které se zúčastnila tato studia, Bjarke Ingels Group (Dánsko), Cino Zucchi Architteti (Itálie), Kengo Kuma & Associates (Japonsko) a MVRDV (Nizozemsko).

Soutěž připravilo a administrovalo architektonické studio knesl kynčl architekti, náklady na soutěž hradí Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě.

Začátkem září zasedla devítičlenná porota v čele s architektem Josefem Pleskotem, která vybrala jako vítěze jednomyslně návrh studia Kengo Kuma & Associates. Na druhém místě skončil návrh holandského studia MVRDV, na třetím místě se umístil návrh ateliéru Bjarke Ingels Group. Budova bude stát na místě dnešního parkoviště naproti Grand hotelu.

„Vzhledem k tomu, že základní parametry zadání naplnily všechny návrhy stejně a že architektonická kvalita každého z nich byla výrazná, shodla se porota na tom, že se sepíše jedno hodnocení pro všechny čtyři návrhy společně. Všechny soutěžní návrhy přinesly řadu podnětů. Architektonická interpretace zadání se u všech čtyř návrhů zřetelně lišila.

Spektrum interpretace bylo ohraničeno dvěma krajními polohami – dům jako monument (svébytná socha) a dům jako civilní, přátelské, otevřené médium. Model otevřeného domu kontaktně spojeného s veřejným okolním parterem byl, po obsáhlé diskusi, zvolen pro komplexní splnění zadání i pro město Brno jako vhodnější. Model domu jako určitého symbolu – monumentu však byl spatřován jako odůvodněný. Největší otevřenost (obsahová i formální) byla jednomyslně shledána právě u návrhu studia Kengo Kuma & Associates.

Foto: Muzeum vyroste na místě dnešního parkoviště naproti Grand hotelu

Pro eruptivní, emotivní, krystalický projev byl vysoce hodnocen návrh studia MVRDV. Byla nicméně diskutována míra využitelnosti a variability vnitřního prostoru. Návrhy vypracované ateliéry Cino Zucchi Architteti a Bjarke Ingels Group obsahovaly různou míru obou krajních poloh. Ani jeden aspekt však nedosáhl té kvality, která by se přiblížila ostatním dvěma návrhům.

„Jsme přesvědčeni, že čeští architekti jsou skvělí, a osobně mám mezi nimi řadu přátel. V tomto případě jsme se rozhodli dát přednost pohledu zvenčí a oslovili jsme významná světová studia. Brno podobnou situaci zná – ikonickou stavbu moderní architektury, vilu Tugendhat, navrhl také zahraniční architekt. Nyní máme vítězný návrh, který bude ve spolupráci se zadavatelem dopracován do podoby architektonické studie. Následně se bude dělat projektová dokumentace – a projekt by mohl být připraven k realizaci v horizontu tří až čtyř let,“ říká Martin Reiner, autor projektu Mehrin.

Foto: Výstavu návrhů zahájí 11. října v Brně sám Kengo Kuma

Dne 11. října v 18.00 v Galerii architektury v Brně proběhne vernisáž výstavy soutěžních návrhů, která potrvá do 15. listopadu. Výstavu zahájí osobně vítěz soutěže – architekt Kengo Kuma. O den později se pak uskuteční ve výstavním prostoru kavárny Trojka výstava architektonických návrhů sídla Moravského židovského muzea Mehrin, které vznikly v Ústavu experimentální tvorby Fakulty architektury VUT v Brně.

Moravské židovské muzeum Mehrin je projektem, který se rozvíjí od jara 2019 a za nímž stojí spisovatel Martin Reiner. Cílem projektu je zbudování muzea, které představí veřejnosti dějiny židovské přítomnosti na Moravě, a to zejména dokumentováním a zpřístupněním autentických životních příběhů moravských židů s využitím technologií 21. století.

Součástí Moravského židovského muzea bude i Dokumentační centrum holokaustu na Moravě. Nová budova se zároveň stane živým veřejným prostorem v širším centru města s bohatě vybavenou knihovnou, multifunkčním sálem pro přednášky, projekce a výstavy či vzdělávacím centrem pro děti a mládež. Nebude chybět stylová kavárna.

  • autor: Mehrin *
  • publikováno: * 1. 10. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři