Novinky a názory / zprávy

Představujeme 15 nejčtenějších článků na EARCH.cz za rok 2018

Rekonstrukce hospodářských stavení, významná aktuální témata i krátké filmy z produkce EARCH.TV. Vybrali jsme 15 nejúspěšnějších článků minulého roku mezi našimi čtenáři.

EARCH.CZ , 10. 2. 2019

Na místě bývalého statku na Vysočině navrhli architekti Machar & Teichman rodinný dům se stodolou 

V malé obci na Vysočině vznikly dva podobné objekty. Dvoupodlažní stavba slouží bydlení, sousední stodola pak funguje jako garáž a skladovací prostor. Architekti Pavel Machar a Radek Teichman navrhli dům se stodolou tak, aby svým charakterem korespondovaly s okolním venkovským prostředím. Obě stavby navíc vycházejí z půdorysné stopy bývalého statku.

 

Foto: EARCH

 

Střídmá renovace paneláku v Rožnově nastavuje zrcadlo barevným exhibicím 

Scénář, jaký známe po celé republice: společenství vlastníků panelového domu v Rožnově pod Radhoštěm odsouhlasilo zateplení a celkovou renovaci stavby. Spolupráci nejdříve navázali s "osvědčeným a levným" projektantem, nakonec však oslovili architekty Hynka Holiše a Šárku Holišovou Šochovou. Díky tomu se návrh projektu stočil od klasických "omalovánkových" fasád ke střídmé rekonstrukci v jednotném duchu. A to navíc ve stejném cenovém rozpětí, s jakým počítal i prvotní projekt. V kontextu současné praxe tak může rožnovský panelák sloužit jako vzorový příklad pro všechny podobné projekty. 

 

Foto: EARCH

 

Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu, odkazuje ke kubistické architektuře 

Rada hl. m. Prahy na začátku října 2018 odsouhlasila vítězný návrh Dvoreckého mostu, který by měl spojit břehy Vltavy mezi Podolím a Zlíchovem. Kromě zlepšení automobilového provozu má nový most pomoci také tramvajové dopravě mezi Prahou 4 a Prahou 5. Investice se vyšplhá přibližně na miliardu korun.

 

Foto: EARCH

 

Funkcionalistickému pavilonu v Lounech navrátil Ondřej Tuček původní noblesu třicátých let 

Funkcionalistický Pavilon A ze 30. let prošel v rámci celkové obnovy lounského výstaviště kompletní rekonstrukcí. Podle návrhu architekta Ondřeje Tučka se z opomíjeného prostoru, který výstaviště dlouho využívalo pouze jako skladiště, znovu stala elegantní stavba určená společenskému dění. Architekt přistoupil k památkově chráněné stavbě s respektem k její původní podobě - nechal tak odstranit nejrůznější dostavby, aby pavilon opět získal svou někdejší tvář. 

 

Foto: EARCH

 

Praha utajeně připravuje výstavbu galerie na pražském Stalinu. Využít chce projekt z roku 2012 

Areál bývalého pomníku J. V. Stalina v pražských Letenských sadech by se měl podle plánů minulého vedení Prahy zásadně proměnit. Magistrát usiloval ve spolupráci s Národní galerií oživit 6 let starou studii architektonického ateliéru SGL projekt, která počítala s rekonstrukcí podstavce sochy diktátora a výstavbou nové galerie. Magistrát navíc připravil materiál pro vypsání veřejné zakázky na vypracování projektové dokumentace – o záměru však neinformoval příslušnou městskou část, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy ani samotné autory studie. 

 

Foto: EARCH

 

Jan Tyrpekl navrhl na Moravě dřevěnou útulnu na starém betonovém bunkru 

V českém příhraničí se nachází mnoho drobných betonových bunkrů, tzv. řopíků, které však dnes nenacházejí využití, pustnou a jsou v následně rozprodávany v dražbách. Architekt Jan Tyrpekl jeden takový řopík koupil a „nasadil“ na něj jednoduchou dřevěnou konstrukci, která je svým charakterem pravým opakem svého betonového podstavce. Útulna u Vratěnína na Moravě získala čestné označení Finalista v rámci ocenění Česká cena za architekturu 2018. 

 

Foto: EARCH

 

EARCH.TV: Josef Pleskot představuje unikátní městskou vilu v novém díle pořadu Architektura v betonu 

Přední český architekt Josef Pleskot navrhl před pár lety v Praze-Podolí výraznou městskou vilu, která přináší nový impuls do jinak konzervativní zástavby. Dům charakterizuje především pečlivá práce s pohledovým betonem a dalšími materiály v přirozené podobě. Internetová televize EARCH.TV ve spolupráci se společností Českomoravský beton uvedla 5. díl cyklu Architektura v betonu věnovaný právě podolské vile architekta Pleskota. 

 

Foto: EARCH

 

Zrekonstruovaná stodola od Studia Raketoplán oslavuje rustikální způsob života 

Stodola z roku 1882 v malé obci ve středních Čechách po rekonstrukci slouží jako základna pro příjemný život na venkově. Studio Raketoplán při návrhu dbalo na zachování původních prvků a využití autentických materiálů. Středobod domu tvoří otevřený prostor propojující kuchyň s velkorysou hlavní místností pro setkávání obyvatel. Architekti tak chtěli poukázat na přirozenost pohybu našich předků, kteří pobývali především ve společných světnicích. Oproti starým časům se stodola výrazně prosvětlila, přibylo několik oken a velký světlík. 

 

Foto: EARCH

 

Ekologická a sociální udržitelnost především. Mimořádný bytový komplex v nové čtvrti Seestadt Aspern 

U Vídně v současnosti vzniká mimořádný projekt – kompletně nová čtvrť Seestadt Aspern pro 20 000 obyvatel. Jeden z největších projektů svého druhu v Evropě má být dokončen v roce 2028, už nyní zde ovšem vyrostlo několik domů včetně výjimečného bytového komplexu od vídeňských architektů Querkraft a Berger+Parkkinen Architekten. Objekt se soustředí především na koncept trvalé udržitelnosti, a to jak z ekologického, tak i sociálního hlediska. 

 

Foto: EARCH

 

Dnešní zelené budovy jsou jen iluze, stav je neudržitelný, tvrdí Anupama Kundoo 

 

 

Rozhovor s oceňovanou indickou architektkou Anupamou Kundoo o kulturních rozdílech mezi Evropou a Indií, životě v Berlíně na začátku 90. let, problémech globalizace a alibismu v posuzování ekologicky šetrných budov. 

 

Foto: EARCH

 

Lenka Míková zrekonstruovala jihočeskou usedlost mezi srnkami a stromy 

Rekonstrukce strarých objektů jsou pokaždé velmi náročný proces, který se nedá předem detailně naplánovat - až v průběhu stavby se totiž začnou objevovat nové problémy, se kterými na začátku nikdo nepočítal. Mladá česká architektka Lenka Míková přitom řešila ještě jiný problém: jak zajistit autentičnost původního stavení v době, kdy jsou naše potřeby a standardy diametrálně odlišné od zvyklostí našich předků? Usedlost v jižních Čechách tvoří dvě budovy - celoročně obyvatelná roubená chalupa a stodola sloužící nově jako "letní obývák". Architektka s projektem zaznamenala velký úspěch i v zahraničních médiích. 

 

Foto: EARCH

 

EARCH.TV uvedl nové se Stanislavem Fialou o DRNu na Národní třídě 

Ve výrazné novostavbě v centru Prahy nedaleko Národního divadla probíhají poslední dokončující práce. Budova přezdívána oficiálně DRN (dříve také Palác Národní) vyrostla podle návrhu architekta Stanislava Fialy na poslední volné parcele v památkově chráněném srdci hlavního města. Po uvedeném traileru nyní EARCH.TV přináší v rámci cyklu Architektura v betonu vznikajícím ve spolupráci s Českomoravským betonem krátký film, díky kterému se veřejnost může poprvé seznámit s výjimečnými interiéry stavby, kterým dominuje detailní práce s pohledovým betonem, či se střešní zahradou s vysázenými stromy a výhledem na Pražský hrad. 

 

Foto: EARCH

 

Jak obstála budova fakulty architektury ČVUT? Srovnání fotek po 7 letech 

Projekt výstavby Nové budovy ČVUT v Praze, kde sídlí Fakulta architektury a Fakulta informačních technologií, byl velkou událostí pro celou tuzemskou scénu. Nejen z důvodu největší finanční investice instituce za více než 30 let, ale především díky tomu, kdo za vítězným návrhem stál – nestorka české (československé) architektury, dnes osmaosmdesátiletá profesorka Alena Šrámková. Ke slavnostnímu otevření budovy došlo před sedmi lety – 22. 2. 2011. K výročí jsme se rozhodli interiér stavby nově nafotit podle snímků těsně po dokončení, abychom zachytili její proměnu v čase. 

 

Foto: EARCH

 

0,5 Studio zrekonstruovalo panelákový byt o minimálních rozměrech 

Pavel Nový a Vít Svoboda z 0,5 Studia zrekonstruovali malometřážní panelový byt v pražské Troji. Při práci se drželi svého osvědčeného postupu, který spočívá ve sjednocení podlah, použití jednotných materiálů a navržení vestavěného nábytku při sdružení funkcí do jednotných bloků. Z malého bytu o rozloze 33 metrů čtverečních tak vytěžili maximum. 

 

Foto: EARCH

 

Olympijské ruiny. Co se stalo s legendárními stadiony? 

Po rozdání medailí za nadlidské výkony a utišení emocí se návštěvníci olympijských her rozjedou zpět do svých domovů. Na místě ale většinou zůstávají opuštěné masivní komplexy, které se po čase mění v ruiny. Mezi nejvýraznější příklady patří Sarajevo, Atény nebo Peking.

 

Foto: EARCH

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři