Novinky a názory / zprávy

Prsa v CITY modulech oživují veřejný prostor

Ostře sledovaná prsa, veřejná edukativní instalace informující o problematice rakoviny prsu, jsou společným projektem mladého designéra Matyáše Fuchse a Aliance žen s rakovinou prsu. V Praze se celý říjen přemisťovaly veřejným prostorem dva CITY Moduly, které vzdělávají i provokují.

Jiří Kout , 12. 11. 2015

Drobná modulární architektura v podobě CITY modulů se v posledním roce objevila na mnoha místech České republiky. KOMA, která atypické CITY moduly vyvinula, své kontejnery propůjčuje celé řadě institucí a organizací, jež si rámy kontejnerů mohou upravit podle svého. „Stěnu plnou ženských ňader jsem chtěl vystavit někde venku. A protože se mi nepodařilo instalovat prsa na Pražský orloj, využili jsme k tomu stěnu v CITY modulu, u kterého se mi líbí jeho unikátnost, jeho čistota“ vysvětluje původní záměr autor projektu, designér Matyáš Fuchs. CITY moduly objevil na loňském Designbloku a do spolupráce s firmou KOMA se chtěl pustit i proto, že spoluvytvářel pro modulární pavilon výstavy EXPO 2015 v Miláně interiérová světla.

Šedo růžové CITY moduly ve veřejném prostoru zaujmou na první pohled. A nejde jen o modul, jehož prosklená stěna je plná ženských ňader a v jehož útrobách je sádrovna, kam každá žena může přijít nechat si odlít své poprsí a tím Alianci žen s rakovinou prsu podpořit. Na druhé straně chodníku stojí růžový modul, kde si kolemjdoucí mohou zakoupit například charitativní předmět s tématikou prevence rakoviny prsu (tzv. prsní hrnek s ňadrem na dně), placku s logem kampaně, tzv. růžové předměty, ale mohou si třeba koupit pouze kávu „to go“……. .Z prodeje všeho uvedeného jde výtěžek na podporu Aliance žen a jejího projektu Bellis – Young & Cancer.

V modulu se však pouze neprodává. Každý, kdo do růžového CITY modulu přijde, má unikátní příležitost poučit se o důležitosti prevence a naučit se na silikonové maketě ženského poprsí, tzv. prsním fantomu, správné samovyšetření prsu. Stejně jako za kávovým barem i u prsního fantomu vás osloví samy pacientky, které vám vysvětlí, jak předejít případnému nebezpečí. Je jedno, jste li muž nebo žena, důležité je odhalit nebezpečí včas. Právě pravidelným správně prováděným samovyšetřením se v konečném důsledku snižuje riziko onemocnění. Popularizace tohoto problému i samotné vzdělávání široké veřejnosti totiž umožní každému z nás zamyslet se nad nebezpečím vzniku rakoviny prsu v těle svém, nebo v těle partnera či partnerky.

Ano, rakovina prsu není totiž pouze doménou žen, ale i mužů. „Pro mě je kampaň Ostře sledovaná prsa velmi důležité otevření otázky prevence rakoviny prsu pro všechny lidi kolem, pro lidi na ulici, protože když jsem onemocněla, spousta lidí se bála se mnou o tom mluvit. Sem k nám do růžového modulu může přijít, kdo chce, a my se s každým můžeme bavit úplně na rovinu“,vysvětluje Andrea Mičke, co pro ni znamená měsíční kampaň Ostře sledovaná prsa v CITY modulech.

Díky lehké přenositelnosti modulů může kampaň Ostře sledovaná prsa cestovat z místa na místo. První týden byly moduly umístěny na Václavském náměstí, druhý týden na Náměstí republiky, třetí týden na „Kulaťáku“, tedy Vítězném náměstí Dejvicích a do konce října byly moduly na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Jedná se tedy o místa pouze v Praze.

„Jsem přesvědčena o tom, že budeme v této kampani určitě pokračovat i nadále a velmi rády bychom použily modulární architektury od firmy KOMA pro tuto kampaň dál i mimo Prahu,“ nastiňuje budoucnost kampaně ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu Eva Knappová.

Společnost KOMA, která ve Vizovicích vyrábí již přes dvacet let obytné moduly a velkoprostorové moduly s rámem s pozinkovaného plechu nově otevřenou spoluprací s Aliancí žen s rakovinou prsu opět dokazuje, že společenská odpovědnost firem, je-li správně nasměrovaná, může mít velký smysl.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři