Novinky a názory / architektonické soutěže

Startuje otevřená architektonická soutěž na návrh českého národního pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2025 v Japonsku

Vizualizace prostorů výstavy EXPO 2025 v japonské Osace

Českým architektům se nabízí příležitost podílet se na podobě českého národního pavilonu na příští Všeobecné světové výstavě EXPO 2025. Ta se bude konat po dlouhých 55 letech opět v japonské Ósace. Kancelář generálního komisaře české účasti na EXPO společně s organizátorem soutěže CCEA MOBA vyhlašuje dle pravidel a doporučení České komory architektů otevřenou jednofázovou architektonickou soutěž na návrh i obsah národního pavilonu. Architekti mohou své návrhy zasílat do 1. března 2023. Vítěz a výsledky budou následně oznámeni v průběhu března 2023.

EXPO 2025 Czechia , 21. 12. 2022

„Příležitost navrhnout národní pavilon pro světovou výstavu tu není každý den, objeví se maximálně jednou za pět let. Chceme, aby architekti dali volný průchod a prostor své kreativitě a ukázali světu své jedinečné a originální návrhy,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a dodává: „Všeobecné světové výstavy EXPO představují obdobu olympijských her pro oblast hospodářskou, průmyslovou, vědecko-výzkumnou i kulturní a pravidelně je navštěvují desítky milionů lidí. Mají pro naši zemi proto obrovský potenciál navázat například řadu spoluprací, obchodních i diplomatických spojenectví nebo nalákat cizince k návštěvě Česka.“

Po více než dvaceti letech, kdy se české národní pavilony stavěly metodou „Design & Build“, se nový generální komisař Ondřej Soška po konzultaci s odborníky z nejrůznějších oborů rozhodl vrátit k přístupu, jak se stavěly pavilony například v Bruselu, Montrealu nebo Ósace, a vybrat architektonický návrh v otevřené a transparentní jednofázové soutěži, v níž Česko bude hledat nejlepší návrh toho, jak by pavilon měl vypadat zvenku, ale i toho, co bude uvnitř. 

„Jsme moc rádi, že po letech absence otevřeného přístupu opět vzejde podoba českého pavilonu na EXPO 2025 v Ósace z architektonické soutěže, potvrzené regulérností od České komory architektů. Jde o prestižní příležitost ukázat světu přednosti České republiky a co se týče výstavních pavilonů a expozic, máme na co navazovat. Nejen jako člen poroty se těším na návrhy svých kolegyň a kolegů, ze kterých budeme vybírat. Tímto bych je všechny rád vyzval, aby si tuto výjimečnou příležitost nenechali ujít a do soutěže se zapojili,“ říká předseda České komory architektů a člen poroty pro EXPO 2025 Jan Kasl.

Podoba a funkčnost českého národního pavilonu zásadním způsobem ovlivní celou českou účast a bude klíčem k tomu, aby Česko na světové výstavě opět uspělo. Z tohoto důvodu se Kancelář generálního komisaře rozhodla vrátit ke kořenům a dát příležitost týmům talentovaných architektů, designerů, scénáristů a dalších kreativců vytvořit silný příběh, který Česko představí v zajímavém pavilonu, jenž obstojí v silné mezinárodní konkurenci.

„Japonští organizátoři nám na základě předloženého konceptu „Talent a kreativita pro život“ přidělili prestižní pozemek o rozloze téměř 1000 m2, který se nachází v samotném centru dění – na křižovatce hlavního bulváru a promenády u moře, hned vedle futuristického pavilonu „Forging Lives“ od kreativního umělce Yoichiho Ochiaie,“ vysvětluje Soška s tím, že tento pozemek Česko při výběru preferovalo.

Kancelář generálního komisaře (zadavatel zakázky) společně s organizátorem soutěže CCEA MOBA (poskytovatel technické podpory a koordinátor přípravy podmínek), který se specializuje na zadávání architektonických soutěží, sestavila vysoce odbornou, renomovanou a zároveň velmi rozmanitou porotu. Zasedne v ní světově známá architektka Eva Jiřičná, kterou si porota na svém ustavujícím zasedání zvolila za svou předsedkyni, partner celosvětově známého architektonického studia Kengo Kuma and Associates Balasz Bognar, světový automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura, předseda České komory architektů Jan Kasl, viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar a generální komisař české účasti Ondřej Soška. V případě nemožnosti vykonávat funkci porotce má porota své náhradníky, kteří zároveň fungují jako odborní poradci. Jsou jimi Kristina Magasaniková, Markéta Smrčková, Adam Gebrian, Aleš Kysela, Martin Wichterle a René Kühn.

Foto: Setkání při příležitosti spuštění architektonické soutěže na návrh národního pavilonu EXPO 2025

„Je zcela zřejmé, že Česko to se světovou výstavou EXPO 2025 a jejími přípravami myslí velmi vážně. A zapojení japonských architektů ze světoznámého architektonického studia Kengo Kuma & Associates do poroty architektonické soutěže na národní pavilon jen podtrhuje fakt, že Česká republika chce v Japonsku opět uspět. Těšíme se na další spolupráci,“ komentuje přípravy na příští EXPO velvyslanec Japonska v České republice Hideo Suzuki. 

Československá účast na EXPO 1970 zaznamenala v Japonsku nebývalý ohlas. Umělecké ztvárnění protestu proti okupaci země oslovilo více než 10 milionů návštěvníků a národní pavilon získal zvláštní cenu Japonského institutu architektů společně s takovými zeměmi, jako je Kanada a Švýcarsko. Budova spolu s expozicí tvořila jeden funkční harmonický celek se silným příběhem a zcela zřetelným názorem. 

Foto: EXPO Osaka 1970

Podrobnosti k architektonické soutěži bude možné nalézt od čtvrtka 15. prosince 2022 na profilu zadavatele, tedy Kanceláře generálního komisaře, v elektronickém nástroji NEN, webových stránkách České komory architektů a organizátora soutěže CCEA MOBA. Návrhy je možné předkládat do 1. března 2023.

Členové poroty architektonické soutěže na návrh národního pavilonu EXPO 2025

Eva Jiřičná – Eva Jiřičná je významná česko-britská architektka a designérka, nositelka prestižního ocenění Architects‘ Journal: Jane Drew Prize za mimořádný přínos postavení žen v architektuře – a Royal Design for Industry Britské královské společnosti umění. Narodila se ve Zlíně. Vystudovala obor Architektura na ČVUT v Praze, poté AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Žije v Londýně, často však cestuje do rodného Česka. Proslavila se díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. Pro její stavby je charakteristické použití skla, kovu i betonu, je známá také díky návrhům skleněných schodů. Je průkopnicí designu 20. století. Vlastní ateliéry v Londýně a v Praze. Porota architektonické soutěže na návrh národního pavilonu pro EXPO 2025 si ji zvolila za svou předsedkyni. Více informací najdete na webových stránkách archspace.cz.

Foto: Eva Jiřičná 

Balasz Bognar – Balasz Bognar je absolventem Graduate School of Design na Harvardu. V roce 2007 začal pracovat pro architektonické studio Kengo Kuma and Associates, v roce 2018 se pak stal jeho partnerem. Podílel se například na projektech kancelářské budovy Dallas Rolex a Japonské zahrady v Portlandu (Portland Japanese Garden). Studio Kengo Kuma vlastní japonský architekt a profesor na Tokijské univerzitě Kengo Kuma. Je představitelem udržitelné architektury, proslul svou schopností kombinovat tradiční japonské principy s moderním přístupem.  Důraz klade na harmonický charakter a dominující materiál – především dřevo. Designoval například olympijský stadion v Tokiu. V letošním roce jeho studio vyhrálo architektonickou soutěž na výstavbu Moravského židovského muzea v Brně. Více o Kengo Kuma and Associates naleznete na webových stránkách archspace.cz.

Foto: Balasz Bognar

Jozef Kabaň – Jozef Kabaň je významný světový automobilový šéfdesignér. Vystudoval londýnskou Royal College of Art a je nositelem slovenského státního vyznamenání - řádu Ludovíta Štúra II. třídy. Rodák ze slovenského Námestova v současné době zastává funkci šéfdesignéra značky Volkswagen. Předtím působil ve funkci vedoucího designu značek BMW a Rolls-Royce. Asi nejznámější je ale období, kdy vedl design značky ŠKODA a pod jeho vedením vznikla řada úspěšných modelů, například Škoda Superb, Škoda Octavia a Škoda Fabia. V designové knize je nesmazatelně zapsán také jako tvůrce exteriéru legendárního Bugatti Veyron.

Foto: Jozef Kabaň 

Osamu Okamura – Česko-japonský architekt Osamu Okamura se narodil v Tokiu. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a konceptuální tvorbu na AVU. Od února 2019 působí ve funkci děkana Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. V minulosti pracoval například jako šéfredaktor architektonického časopisu ERA21 a programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Za návrh vinotéky v Dobřichovicích získal v roce 1999 společně s Danielem Zissem cenu v soutěži Interiér roku. Více informací naleznete na webových stránkách Technické univerzity Liberec.

Foto: Osamu Okamura 

Jan Kasl – Český architekt Jan Kasl vystudoval obor architektura na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Od roku 2019 je předsedou České komory architektů (ČKA). V současnosti vede vlastní architektonickou kancelář JK architekti a působí také jako pedagog. Po roce 1990 se aktivně účastnil politického života, dvanáct let zastával funkci zastupitele hlavního města Prahy, v letech 1998 až 2002 byl pak pražským primátorem.

Foto: Jan Kasl 

Radek Špicar – Radek Špicar je absolventem Karlovy univerzity v Praze a University of Cambridge. V minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku a později coby ředitel pro vnější vztahy ŠKODA AUTO nebo ředitel think-tanku Aspen Institute Prague. V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a obchodu, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů. V akademické oblasti se věnuje společenské odpovědnosti podniků.

Foto: Radek Špicar 

Ondřej Soška – Generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Má více než 15 let praxe v tvorbě firemních strategií. Mezi lety 2011 až 2015 řídil největší zahraniční pobočku sklářské společnosti Preciosa Lighting. V roce 2014 spoluzakládal sdružení českých firem, podnikatelů a manažerů Czech Business Council v Dubaji. V roce 2022 zvítězil jeho koncepční návrh „Talent a kreativita pro život“ ve výběrovém řízení MZV pro EXPO 2025.

Foto: Ondřej Soška 


V případě nemožnosti vykonávat funkci porotce má porota své náhradníky, kteří zároveň fungují jako odborní poradci. Jsou jimi Kristina Magasaniková, Markéta Smrčková, Adam Gebrian, Aleš Kysela, Martin Wichterle a René Kühn.
 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři