Novinky a názory / zprávy

Umělecká díla proti vizuálnímu smogu. Plzeň ožívá pouličními obrazy předních streetartových umělců

Z předchozích ročníků. Learn to fly od Mattia Campo dall´Orto Foto: Street Art Festival WALLZ

Již popáté probíhá v Plzni streetartový festival WALLZ, který má za cíl kultivovat veřejný prostor. Do Plzně přijely hvězdy světové street artové scény, aby zanechaly svá díla na fasádách domů, podchodů, garáží ale i povrchu celých ulic. Nevzhledná a zanedbaná místa tak povznesou na místa s uměleckou hodnotou.

Street Art Festival WALLZ / Eva Klapka Koutová , 18. 6. 2024

V přechozích letech se během festivalu podařilo realizovat přes 40 velkoplošných maleb. Letošní ročník probíhá od 17. do 21. června. Umělce je možné v tomto termínu sledovat přímo při tvorbě na vytipovaných místech, mezi kterými jsou například fasáda bytového domu v Tylově ul., doudlevecký viadukt, schodiště v Aleji Svobody, stěna viaduktu U Prazdroje nebo povrch basketbalového hřiště v Manětínské ul.

Ze zahraničních umělců do Plzně dorazí zvučná jména, jakými jsou americká výtvarnice Emily Jo Eldridge, Francouz Blackdoors, Estonec Gutface, slovenský umělec Notes a bulharský výtvarník Aleksi Ivanov. Českou republiku reprezentují Zeb One a Masker. Mapu lokalit a další informace najdete na www.wallzfestival.cz.

Foto: V rámci festivalu bude možné sledovat umělce přímo při tvorbě.

Festival WALLZ si klade za cíl obohacovat veřejný prostor a zároveň přibližovat tvorbu nejlepších současných umělců široké veřejnosti. „Město Plzeň klade důraz na kvalitní umění ve veřejném prostoru. Proto také, letos již popáté, dává prostor zahraničním i tuzemským streetartovým umělcům přetvořit různorodá místa v centru i na okraji města a oživit tak záplavou barev naše město, které se díky tomuto projektu stává open air galerií dostupnou všem obyvatelům i návštěvníkům města Plzně,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.  

O tom, že se záměr oživit nevzhledné městské plochy výtvarným uměním daří, svědčí popularita festivalu mezi Plzeňany. Každoročně se zvyšuje zájem majitelů domů a společenstev vlastníků o zařazení jejich nemovitosti mezi ty vybrané pro tvorbu. V letošní veřejné výzvě byla vybrána fasáda domu na křižovatce ulic Černická a U Radbuzy. Svým geometricky abstraktním stylem ji pojedná zástupce české street artové scény Zeb One. Další plochy pro WALLZ vytipovává realizátor festivalu DEPO2015 ve spolupráci s městem, městskými obvody a dalšími veřejnými institucemi. "Umělecká díla ve veřejném prostoru chápu jako protipól vizuálního smogu, který se nyní snažíme omezit. Umělci přistupují k pečlivě vybraným lokalitám s jasným záměrem, a to vizuálně je pozdvihnout a obohatit každodenní život obyvatel našeho města," vysvětluje význam festivalu pro veřejný prostor Plzně první náměstek primátora a náměstek pro oblast technickou Pavel Bosák.

Foto: Návrh realizace pro Plzeň od Notese

 

Druhým českým výtvarníkem na festivalu bude Jakub Matuška aka Masker. Jeho, do komiksové estetiky stylizované, malby jsou veřejnosti známé například z etiket lahví pivovaru Matuška. V Plzni svou tvorbou rozehraje stěnu viaduktu v ulici Edvarda Beneše.

Dva české kolegy doplní pět street artových hvězd ze zahraničí. „Jako každým rokem jsme se zaměřili na výběr jednoho umělce ze seznamu Evropských hlavních měst kultury, přičemž letos se podařilo domluvit estonského umělce, který žije a tvoří v aktuálním EHMK – Tartu 2024. Mám také radost, že ho doplní tvůrci ze zemí, které jsme ještě na festivalu neměli, a to z Francie, Bulharska a Slovenska. Celkově je výběr umělců velmi pestrý, úplnou novinkou bude tvorba mozaiky, která doplňuje naši každoroční snahu vybočit od velkoplošných maleb i jiným uměleckým projevům,“ popisuje výběr zahraničních výtvarníků kurátorka festivalu Kristýna Jirátová.

Foto: Dílo od Emily Eldridge

Největší plochu letošního ročníku pomaluje pestře barevnými motivy světově uznávaná americká výtvarnice Emily Jo Eldridge. Její díla se objevují v kampaních na The New York Times, Spotify nebo Visa. Další velkoplošná malba vznikne v centru města na boční fasádě domu v Tylově ulici na křížení s Americkou třídou. Slovenský umělec Ivan Knut aka Notes na ní vytvoří realisticky vyvedený mural odkazující na téma sociálního vyloučení spojeného s bydlením a chudobou. Výraznou proměnou projde objekt bývalého skvrňanského trafa ve Vojanově ulici. Smutné zdi nefunkčního objektu pomaluje estonský umělec Gutface postavami mytických bytostí, ztělesňujících ducha a dřinu neviditelných městských správců: silničářů, elektrikářů, instalatérů, popelářů či zahradníků.

Kromě nástěnných muralů festival představí dvě méně tradiční street artové techniky. První je malba speciálními syntetickými barvami na asfalt. Touto technikou pojedná bulharský výtvarník a ilustrátor Aleksi Ivanov, který se ve své tvorbě zaměřuje především na ilustrace podněcující dětskou představivost, basketbalové hřiště v Manětínské ulici. Druhým netradičním přístupem je lepení keramických obkladů na stěny. Touto technikou evokující letité umění mozaiky se proslavil francouzský umělec Blackdoors. V Plzni zanechá své dílo na boční stěně schodiště U Družby na Karlovarské ulici.

  • autor: Street Art Festival WALLZ / Eva Klapka Koutová *
  • publikováno: * 18. 6. 2024
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři