Novinky a názory / historie a teorie

Vychází kniha o českém interiérovém designu

Nakladatelství Zikmund Hradec Králové, které se specializuje na knihy o umění a architektuře, vydává ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze knihu Design/nábytek/interiéry. Na monografii se podílelo 14 autorů pod vedením editora Ladislava Zikmunda-Lendera. Cílem knihy je představit dosud opomíjené dílo známých designérů či představit designéry neznámé a neprávem zapomenuté.

EARCH.CZ , 11. 12. 2014

Mezi ně patří dílo tak renomovaných architektů, jako je třeba Josip Plečnik, Jan Kotěra nebo Karel Prager. V knize jsou třeba prezentovány unikátní plány a návrhy Jana Kotěry pro byt prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1921. Masarykovi a jeho rodině se ale Kotěrův artdecový návrh nelíbil, tak Kotěra velkoryse zproostředkoval Masarykovi kontakt se svým přítelem, slovinským architektem Josipem Plečnikem Ten pak na úpravách Hradu pracoval až do začátku 30. let a vtiskl mu dnešní nezaměnitelnou podobu. Z méně známých příběhů je v knize představen autor nalidovělých dřevěných užitných nádob či hraček Bohumil Južnič nebo méně známý osvícený ředitel slavných meziválečných brněnských UP závodů Vladimír Mareček. Mareček doplňoval trojlístek Jana Vaňka a Jindřicha Halabaly. Kniha sleduje inspirace, tvary, proměny funkcí, stylu, technologií i materiálu. Staví nábytkový design rovnoceně vedle architektury nebo volného umění.

„Soustředili jsme se na příběhy konkrétních lidí, konkrétních děl a konkrétních sbírek. Právě u vybraných sbírek moderního nábytku ve veřejných institucích jsme kladli důraz na současné i minulé osobnosti, které se o jejich unikátní podobu zasoužily,“ říká k záměru editor Zikmund-Lender. Došlo nejen na sbírky pražského či brněnského uměleckoprůmyslového muzea, ale i na sbírky regionální – v Opavě, Liberci nebo v Hradci Králové, kde se nachází unikátní soubory Jana Kotěry a Josefa Gočára.

Kniha je věnována k významnému životnímu jubileu PhDr. Daniely Karasové, CSc., která působí jako kurátorka moderního nábytku v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Souhlasí, že nábytkovému designu je u nás neprávem věnováno málo pozornosti: „Je úžasné sledovat tvarový vývoj současných předmětů zpět historií, může to být krásné dobrodružství a zážitek“ říká Karasová. V knize oceňuje zvlášť pozornost věnovanou Janu Kotěrovi: „Jan Kotěra byl také génius nábytkového designu,“ doplňuje.

Kniha vychází 15. prosince 2014, je v distribuci sítě Kosmas nebo je k dostání v knihkupectvích Academia či Juditina věž.

Doporučená prodejní cena je 299,- Kč.Technické údaje: 210 x 167 cm, barevné

Autorský tým: Martin Halata, Jaroslav Horáček, Jindřich Chatrný, Martin Janák, Mariana Kubištová, Martina Lehmannová, Jan Mohr, Anna Oplatková, Adriana Primusová, Michal Stříbrný, Michal Šula, Adam Štěch, Lucie Vlčková, Ladislav Zikmund-Lender s předmluvou Heleny Koenigsmarkové

Počet kapitol: 17Počet vyobrazení: 141Počet stran: 220

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 11. 12. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři