Novinky a názory / zprávy

XX. GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2013 – NÁRODNÍ CENA ZA ARCHITEKTURU

Letos je již po dvacáté předávána cena za nejlepší architektonická díla, která vznikla za uplynulé roční období. Tato soutěžní přehlídka, kterou každoročně pořádá Obec architektů, prošla za dobu svého trvání řadou dílčích organizačních změn a každý další ročník přinese nové impulsy a diskuzi, jak příští ročník uspořádat ještě lépe.

Obec architektů , 25. 4. 2013

V principu však GPA zůstává od svého vzniku bez zásadních změn, jak v organizaci, tak v samotném statutu soutěže. Do soutěžní přehlídky přihlašují svá realizovaná díla samotní jejich tvůrci – architekti, a ta jsou pak zařazena do příslušné kategorie podle typu stavby. Obec architektů nominuje zpravidla pětičlennou mezinárodní porotu, která pak stavby hodnotí – v prvém kole podle dodaných standardizovaných podkladů, které připravují sami soutěžící na panely. Porota provede užší výběr a vybrané stavby posléze osobně navštíví. Po těchto obhlídkách vynese verdikt: udělí Grand Prix, udělí ceny v jednotlivých kategoriích a podle uvážení i čestná uznání. Všechna tato ocenění jsou poprvé zveřejněna na slavnostním večeru, jehož zakončením je vernisáž výstavy, na které jsou soutěžní panely všech přihlášených staveb vystaveny. K této příležitosti také vychází katalog, ve kterém jsou všechna oceněná i neoceněná díla uvedena, s řadou dalších informací.

Letos přihlásili tvůrci do soutěžní přehlídky GPA 70 realizovaných staveb, zařazených do sedmi kategorií. Jako každoročně je při této příležitosti také vyhlašována cena Obce architektů za celoživotní dílo – jejím letošním nositelem se stává pan architekt Ivo Oberstein.

Porota

O výsledcích rozhodovala mezinárodní odborná porota ve složení: Jaume Freixa - Španělsko / předseda poroty, Zoltan Tima - Maďarsko, Jerzy Grochulski - Polsko, Števo Polakovič - Slovensko, Adam Gebrian - Česko.

Grand Prix Architektů 2013 - výsledky

CENA GRAND PRIX ARCHITEKTŮ

- UHELNÝ MLÝN V AREÁLU ŠROUBÁREN, LIBČICE NAD VLTAVOU, PATRIK HOFFMAN / ATELIER HOFFMAN Hodnocení poroty: O udělení Grand Prix této realizaci nebylo mezi porotou pochyb, shoda byla absolutní. Důležitý projekt postupné regenerace kdysi rozsáhlého průmyslového areálu, který dnes funguje na pár procent svého původního výkonu. Adekvátně stanovená míra zásahů do nádherné stavby. Architekti v roli iniciátorů a spoluinvestorů. Příkladná práce s detailem. Precedens pro spousty jiných, dosud chátrajících areálů. Navíc reprezentant kategorie rekonstrukce, kterou porota považovala za nejsilnější.

CENA V KATEGORII NOVOSTAVBA

- DIVADLO NA ORLÍ, BRNO, MILAN RAK, ALENA REŽNÁ / ARCHTEAM PAVEL RADA / RADAARCHITEKTIHodnocení poroty: Porota ocenila rozhodnutí umístit takovýto stavební program do místa v historickém jádru. Na relativně malém pozemku vznikla prostorově bohatá stavba s velmi srozumitelně a jasně řešenými dispozicemi do tří traktů – veřejná část (foyer), hlavní divadelní sál, servis. Budova dobře využívá nabízených výhledů pro jednotlivé části interiéru. Za správné považujeme rozhodnutí umístit hlavní sál do vyšších pater a uvolnit přízemí tak, aby se aktivity z interiéru mohly snadno dostávat ven, do částečně krytého předprostoru hlavní stavby a v budoucnu umožnit pěší propojení s nově vzniklou pasáží.

ČESTNÁ UZNÁNÍ:

- ZAHRADNICTVÍ V PODZÁMECKÉ ZAHRADĚ, KROMĚŘÍŽ, ANTONÍN NOVÁK, PETR VALENTA, EDUARD ŠTĚRBÁK / DRNH

- REZIDENČNÍ SOUBOR NA VACKOVĚ, PRAHA 3, ZDENĚK JIRAN / JIRAN A PARTNER MICHAL KOHOUT, DAVID TICHÝ / UNIT ARCHITEKTI

- PŘÍSTAVBA ZÁKLADNÍ ŠKOLY, HRADIŠTKO POD MEDNÍKEM, DAVID KRAUS / ARCHITEKTURA

CENA V KATEGORII REKONSTRUKCE

- UHELNÝ MLÝN V AREÁLU ŠROUBÁREN, LIBČICE NAD VLTAVOU, PATRIK HOFFMAN / ATELIER HOFFMAN

- REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT, BRNO, MAREK TICHÝ/ OMNIA PROJEKT, MILAN RAK / ARCHTEAM, IVAN WAHLA, TOMÁŠ RUSÍN / RAW, PETR ŘEHOŘKA / ARCHATT Hodnocení poroty: Druhý projekt, který vzbudil velkou debatu. Není snadné oddělit kvality rekonstrukce od kvalit původní realizace. Cena byla udělena především za příkladný a náročný výzkum, který byl nedílnou součástí projektu, a bez kterého by byl výsledek nemyslitelný.

ČESTNÁ UZNÁNÍ:

- SPOLEČENSKÉ CENTRUM BREDA & WEINSTEIN, OPAVA O. HÁJEK, J. ŠAFER, O. ROSOVÁ, L. FECSU / ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI

- VINNÝ SKLEP U MODRÁKA, VRBOVEC JAN HORA, BARBORA ZMEKOVÁ / HORA

CENA V KATEGORII RODINNÝ DŮM

- LOFT, ZLÍN - KOSTELEC PAVEL MÍČEK / PAVEL MÍČEK ARCHITECTS Hodnocení poroty: Porota se rozhodla přesunout tuto realizaci z kategorie rekonstrukce do kategorie rodinný dům, protože se shodla na faktu, že kvality nových zásahů výrazně převládají nad zachováním původních částí. Považuje tento projekt za příkladný v oblasti individuálního rodinného bydlení. Velkorysé a přehledné vnitřní prostorové uspořádání a zasazení do exitující struktury, tedy podpora plošného nerozšiřování malé obce. Při přestavbě došlo ke zvětšení, které je mnohem více patrné zevnitř, než z venku. Je patrná autorova jasná kontrola nad všemi částmi realizace.

ČESTNÁ UZNÁNÍ:

- JONÁŠOVIC STODOLA, BOŘISLAV FILLIP NOSEK / A2F ARCHITECTURE

- RD ČERNOŠICE, JAN ŠESTÁK, MAREK DEYL / STUDIO PHA

CENA V KATEGORII URBANISMUS

- REKONSTRUKCE NÁMĚSTÍ VE FRÝDLANTU VLADIMÍR BALDA, JIŘÍ JANĎOUREK Hodnocení poroty: Realizace získává ocenění za kvalitní rehabilitaci krásného historického prostředí a za nalezení adekvátní rovnováhy mezi prostorem přístupným pouze pro pěší a možností zaparkovat přímo na náměstí. Porota doporučuje změnit kategorii ‚urbanismus‘ na ‚veřejný prostor‘, do které by toto kvalitně rekonstruované náměstí spadalo mnohem lépe.

CENA V KATEGORII ARCHITEKTONICKÝ DESIGN, DROBNÁ ARCHITEKTURA, VÝTVARNÉ DÍLO

- OBNOVA LESOPARKU V ZÁTIŠÍ, VODŇANY VÍTEK ŠIMEK, ŠTĚPÁN ŘEHOŘ / H3T architekti, JAN KADLAS, DAVID PAVLIŠTA, JIŘÍ ŽID / APOLO, MATĚJ HÁJEK, JULIUS REICHEL / ARCHA, T. SKÁLA, IDA ČAPOUNOVÁ, JAKUB CHUCHLÍK/ JUCH Hodnocení poroty: Porotu oslovil princip a důvody zhotovení těchto návrhů. Skupina mladých architektů a umělců se ve svém volném čase v létě rozhodla vylepšit území zanedbaného lesoparku a iniciovat tak debatu o jeho možných budoucích úpravách.

ČESTNÉ UZNÁNÍ:

- RELIÉFY FÉNIX A TYGR, VODNÍ KASKÁDA, ŘÍMANICE PETR HRŮŠA / ARCHITEKTI HRŮŠA & SPOL., MICHAL BLAŽEK

CENA V KATEGORII INTERIÉR

Cena nebyla udělena

ČESTNÉ UZNÁNÍ:

- BAR AQUARIUM, UHERSKÉ HRADIŠTĚ MICHAL KUTÁLEK / NEXT LEVEL STUDIO

CENA V KATEGORIi KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA A ZAHRADNÍ TVORBA

Cena nebyla udělena

Vyhlašovatel

Prestižní soutěžní přehlídku soudobé české architektury Grand Prix Architektů 2013 – Národní cenu za architekturu – vypisuje Obec architektů.

Záštity

Záštitu soutěži poskytli: primátor hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, Senát Parlamentu České republiky a Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.

Spolupořadatel

Spolupořadatelem soutěže je Národní galerie v Praze.

Hlavní mediální partner a vydavatel Katalogu soutěže

Časopis ARCHITEKT – časopis roku 2011 a 2012, vydavatelství JULIUS MACHÁČEK-KABINET.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři