Technologie / produkty

Když zateplit, tak ideálně s větranou fasádou

Snižování energetické náročnosti budov a s tím spojená stavební opatření jsou témata, jež jmenuje stále častěji odborná i laická veřejnost. Chceme – li dosáhnout kvalitních tepelně technických vlastností budovy, je zateplení domu jasnou volbou. Jedním z efektivních řešení je vytvoření provětrávané fasády s obkladem z fasádních desek.

Karolína Řeháčková, Cembrit a. s. , 30. 6. 2015

Provětrávaná fasáda

Přístupů, jak dům zateplit, je celá řada co se základních principů i konkrétních materiálů týče. Jedním z efektivních řešení je použití systému větrané fasády, kde je využito pozitivních vlastností vzniklé vzduchové mezery. Její princip, jenž je architektům i projektantům dobře znám, kombinuje kontaktní zateplení pomocí izolantu s obkladem na roštu. Vzniklá vzduchová mezera zlepšuje celkové tepelně-technické vlastnosti domu, jehož fasáda díky proudění vzduchu tzv. dýchá. Oproti kontaktnímu zateplení má obvykle větraná fasáda i větší životnost a snadněji se udržuje, navíc původní konstrukce, na kterou se zateplovací systém montuje, nemusí být dokonale rovná, což ocení především prováděcí firmy. Nezanedbatelnou výhodou těchto fasád je i útlum vnějšího hluku, který je bonusem pro uživatele budovy. S rostoucími požadavky na tepelné vlastnosti konstrukcí ocení projektanti i možnost aplikovat díky roštu téměř libovolnou tloušťku tepelné izolace. Kvalitnější ochrana pro samotné izolační desky oproti kontaktnímu zateplení je samozřejmostí.

Vláknocementové fasádní desky

Pro pohledovou vrstvu fasády můžeme vybírat z celé škály materiálů. V případě mnoha novostaveb i rekonstrukcí se setkáváme s vláknocementem, který projektanti volí pro jeho specifické vlastnosti. Tento přírodní materiál tvoří základ fasádních desek společnosti Cembrit, jež architektům nabízí různé výrobkové řady podle požadovaného architektonického výrazu budovy. Vybrat si tak je možné desky Cembrit Cembonit v přírodních odstínech nebo z široké barevné škály desek Cembrit Metro a Cembrit Zenit. Především uživatelé budovy opatřené fasádou z vláknocementových desek ocení jejich snadnou údržbu, dlouhou životnost a odolnost proti houbám a škůdcům. To je předurčuje i do náročnějších podmínek s vyšší vlhkostí nebo vyšším pohybem osob.

Zateplování školských a dalších veřejných budov

Specifickou kapitolou jsou rekonstrukce a s tím spojené zateplení obvodového pláště budov škol a mateřských školek. Volba provětrávané fasády spolu s obkladem vláknocementovými fasádními deskami přináší při rekonstrukci těchto zařízení řadu výhod. Jednou z nich je možnost snadné údržby a také odolnost desek jako takových. Pohyb v okolích školských zařízení dokáže být pro novou fasádu zatěžkávací zkouškou. Při aplikování kontaktního zateplovacího systému s finální omítkovou vrstvou jsme nezřídka svědky řady poškození v oblasti soklu, kde fasáda odolává nevinným dětským míčovým hrám apod. V tomto směru se můžeme na fasádu z vláknocementových desek spolehnout. V případě, že by došlo k vážnějšímu poškození, řeší se pak výměna konkrétní desky bez nutnosti rozsáhlejší sanace fasády. Jak jsme již zmiňovali v úvodu, použití systému větrané fasády pozitivně ovlivňuje i klima v interiéru, na kterém by mělo obzvláště v případě školských budov záležet. Akustický útlum je zase velmi podstatnou vlastností v případě dalších veřejných budov, jako jsou soudy, knihovny nebo nemocnice.

Možnost poskládat fasádu z rozličných barev a formátů desek tak, že vtiskneme budově nový osobitý výraz, je samozřejmostí.

Společnost Cembrit poskytuje maximální zákaznický servis. Kontaktovat ji můžete na níže uvedených odkazech. Odborní pracovníci bezplatně zajistí osobní konzultaci, zaslání vzorků či montážních návodů či poradí s výběrem konkrétních prvků a všemi technickými detaily celé skladby fasády.

Kontaktní osobu dle vašeho bydliště naleznete zde

Více informací o fasádách Cembrit naleznete na:

www.cembrit.cz/fasady/

info@cembrit.cz

zelená linka: 800 162 489

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři