Technologie / produkty

Společnost Xella představila novinky pro velkoformátovou výstavbu

Společnost Xella před nedávnem uvedla na trh tři novinky pro velkoformátovou výstavbu, které slibují úsporu času a zejména lidských zdrojů na stavbě. Pro developery a stavební firmy to však přináší řadu otázek – zejména jak náročné je uvedení těchto technologií do praxe. V zahraničí je zdění s těmito prvky již běžné a narůstají i zkušenosti v našem prostředí. Ty vám přiblíží manažerka, která je s firmami, které se rozhodly pro tuto výstavbu, v denním kontaktu a zná proto jejich potřeby. Své zkušenosti navíc opírá o poznatky ze zahraničí – praxi sbírala na realizacích v Holandsku, Dánsku, Polsku a Německu.

Xella CZ , 9. 5. 2019

Rozhovor s Ing. Lucií Šnajdrovou, manažerkou velkoformátové výstavby Xella CZ s.r.o. a Xella Slovensko s.r.o.

Jaké mohou zákazníci očekávat materiálové vlastnosti u velkoformátových prvků?  

U Silky Tempo je materiál naprosto totožný jako u menších vápenopískových formátů, které již v produktech dobře známe, lisují se ve stejném složení, jen v jiné velikosti. Počítá se samozřejmě s kombinacemi obou prvků – malý formát je přímým doplňkem ve složení stěny. Stejně tak Ytong Jumbo se „krájí“ na větší bloky ze stejného materiálu – hmoty Ytong Univerzal a Statik, který zákazníci pod tímto názvem dobře znají. Panelové příčky jsou z pórobetonu, jehož objemová hmotnost a pevnost je podobná překladům. Jedná se o armovaný výrobek, takže je o něco hutnější než běžná příčková tvárnice, stačí proto šíře 75 mm a 100 mm. Jediná Silka se vyrábí v zahraničí, ostatní produkty vyrábí závody u nás – tyto materiály výrobně dobře známe a máme s nimi zkušenosti. Na výsledné kvalitě je to znát.  

Můžete představit, jaké vlastnosti a výhody má použití velkoformátů v praxi?  

Především řeší neustálý tlak na rychlost a současně kvalitu výstavby při nedostatku pracovních sil. Ušetří pracovní síly na stavbě a celkově procesy o něco zjednoduší. Použití velkoformátů však přispěje i k celkové kvalitě provedení stavby – čím méně stavebních kroků se provádí, tím více se eliminuje riziko chyb. K snadnému provádění u vápenopísku, tedy Silky Tempo, přispívají kladečské plány, které jsou součástí dodávky materiálu. 

Foto: eArch

Kde zákazníci tyto prvky koupí a jak náročné je zvládnutí nové technologie? 

Distribuční kanál je stále stejný – materiál se objednává se ve stavebninách, u vápenopísku se navíc u nás jako výrobce zpracovávají kladečské plány, které jsou nutnou součástí přípravy stavby. Samotné provádění je jednoduché – u Jumba i Tempa se v podstatě jedná o zdění klasické. Samotná práce s mini jeřábkem je intuitivní a zaškolení probíhá tak, že přijedou naši technici a proškolí personál. Tato instruktáž je velmi krátká, člověk s běžnou praxí ve stavebnictví to zvládne za pár hodin.

U panelů je distribuce stejná, ale vyrábějí se u nás přímo na zakázku. Zdění panelů je také technologicky odlišné – školení firem je o něco delší a je třeba si jej objednat. Práce s panely tak má význam především u firem, které čeká rozsáhlá výstavba. Těm zvládnutí této technologie nabízí podstatnou konkurenční výhodu, navíc proškolené firmy také my doporučujeme jako realizátory.

Foto: eArch

Pro který typ stavby doporučujete řešení v podobě velkoformátových prvků?  

Určitě je na místě doporučit je u projektů bytových domů jakéhokoli charakteru. Naše materiály se zde dají také velmi dobře kombinovat – například v nižších patrech se použije Silka Tempo, protože mají náležitou únosnost – jako beton, další patra se pak realizují z Ytongu Jumbo, která potřebuje subtilnější zateplení a poslední patro, kde bývají různé terasy a další prvky lze postavit i z klasické Lambdy YQ, která nevyžaduje zateplení. Silka je také ideální pro řešení mezibytových a akustických stěn. Touto kombinací materiálů získáme u bytových domů velmi ekonomické a snadno proveditelné řešení. Vše se realizuje pomocí stejného principu zdění. 

Další typickou zakázkou jsou řadové domy, u nichž díky Ytong Jumbo výstavba rychle roste. Dá se také velmi dobře kombinovat s Lambdou YQ – Jumbo se použije u bočních stěn a čelní, kde se řeší stavební otvory, se snadno provedou z klasických tvárnic Ytong Lambda YQ, které navíc nemusíte zateplovat. Panely se uplatní u monolitické staveb, například bytových domu a administrativních budov. Jumbo se také využívá v továrních skladech, kde je rychlost výstavby často velmi žádaná.  

Jelikož je každá stavba jiná a potřebuje individuální přístup, také tyto příklady jsou ilustrační. Naši techničtí poradci jsou velmi zkušení a k návrhu řešení každého projektu přistupujeme ve spolupráci s našim statikem a technickým oddělením.

Ing. Lucie Šnajdrová, manažerka velkoformátové výstavby Xella CZ s.r.o. a Xella Slovensko s.r.o.

  • autor: Xella CZ *
  • publikováno: * 9. 5. 2019
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

Xella Ytong rozhovor

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři