Technologie / produkty

Wienerberger konfigurátor rodinných domů přináší výraznou pomoc stavebníkům

Konfigurátor je určen pro konfigurace samostatně stojících rodinných domů v souladu s platnou legislativou, tedy ve standardu NZEB. Přístupný je zdarma zde, případně na webu společnosti Wienerberger.

Wienerberger s.r.o. , 3. 8. 2021

Vezměte stavbu do vlastních rukou. Online.

Lídr trhu stavebních materiálů, společnost Wienerberger, jde vstříc soukromým investorům unikátní novinkou, konfigurátorem rodinných domů. Ten všem, kteří sní o svém vlastním domě, pomůže v první, předprojektové fázi, získat skutečně reálnou představu nejen o jeho vzhledu a dispozicích, ale i o materiálech a cenách. Je to další výrazný prvek podpory všem malým stavebníkům.

Cesta od nápadu k realizaci byla na takto komplexní projekt velmi krátká – první představy se zrodily před koncem roku 2019, v polovině loňského roku již měl konfigurátor své pevné obrysy a v polovině letošního května spatřil světlo světa. Motivací bylo nabídnout malým investorům nástroj, který by jim dal reálný obraz o možnostech i cenách. Většina stavebníků má totiž poměrně jasné představy nejen o podobě svého budoucího domova, ale především o jeho maximální ceně.

Konfigurace domu za pět minut. Výpočet ceny v každé vteřině.

Právě cena ovšem bývá často příčinou rozčarování. „Když investor přemýšlí o svém domě, ví, kolik chce nebo může investovat a má základní představu, jak by jeho dům mohl vypadat. Málokdy ale jde do větších detailů. Jinými slovy, neřeší konkrétní materiály, ale počet místností a celkový vzhled. Reálnou představu o možnostech a cenách ale většinou nemá. Naší hlavní motivací pro tento projekt bylo proto zabránit většinou zbytečnému zklamání a ulehčit celý proces přípravy stavby,“ říká Daniel Uskokovič, manažer programu Wienerberger e4 dům, který stál u zrodu nápadu dát prvotnímu uvažování investorů reálné základy.

Výsledek je v tuzemských podmínkách zcela bezkonkurenční – za pět minut nejenže uvidíte, jak by váš dům mohl vypadat, nejenže si snadno nastavíte veškeré konfigurace a dispozice od garáže přes techniku až po okolí domu, ale ještě získáte i naprosto ucelený a detailní přehled o materiálech, komponentách a cenách. Při každé změně se automaticky přepočítá cena domu, takže máte neustálou kontrolu nad rozpočtem. Nepotřebujete se nijak zvlášť orientovat v detailech, nemusíte mít žádnou hlubokou představu o možnostech, konfigurátor vám sám nabídne, zda budete chtít dům jednoduchý, prémiový či dokonce inteligentní. Dokonce si můžete zvolit i to, zda chcete stavět na klíč či svépomocí, což má na cenu samozřejmě vliv. A to nejlepší nakonec – vše je dostupné zdarma ve webovém prostředí zde

Konfigurátor rodinných domů, Wienerberger, vizualizace

Ověřené stavební materiály i ceny

Na projektu Wienerberger úzce spolupracoval se společností ÚRS, která je zdrojem materiálových a cenových vstupů pro rozpočtáře drtivé většiny stavebních firem. To umožnilo zařadit do konfigurátoru širokou paletu produktů s cenami vždy aktuálními. A vedle značek z rodiny Wienerberger, tedy Porotherm, Tondach, Terca či Semmelrock, se zapojili i lídři ve svých segmentech, například Baumit, Vekra, Velux či Schiedel. Všichni jsou zárukou kvality. Všichni tito výrobci navíc drtivou většinu svých produktů nabízejí v základní, střední i nejvyšší třídě, takže vybrat si může opravdu každý. „Lidé mají často představu, že pokud jde o dům, je to nejlepší násobkem ceny, kterou si mohou dovolit, ale ono to většinou neplatí. Nejde totiž jen o cenu materiálu, ale často mnohem více o cenu práce. A u dražších produktů bývá skoro pravidlem, že práci ulehčují, zjednodušují a zrychlují. Dělali jsme si pro ilustraci vlastní porovnání mezi nejlevnější a nejdražší variantou konfigurace, která vycházela v nejlevnější variantě na asi pět milionů korun a ta nejdražší varianta přidala pouze deset procent. Jestli je to málo, nebo moc za špičkový dům, to už si musí každý investor zvážit sám,“ komentuje to Daniel Uskokovič.

Podklad pro projektovou dokumentaci i nástroj kontroly

V základním módu, tedy pro prvotní zhmotnění představ stavebníka, soupis materiálů a základní rozpočet, je konfigurátor zdarma. Jeho využití je ovšem širší. Je totiž napojen na digitální knihovny, a díky tomu může podstatně zjednodušit a zrychlit práci projektanta. Což sice už něco stojí, nicméně šetří to čas a snižuje se i riziko chyb a nepřesností v projektech, takže se to investorům určitě vyplatí. Využití konfigurátoru jim dává do rukou také poměrně jednoduchý a účinný nástroj kontroly dodavatelských firem, ať již jde o materiály nebo o práci.

Konfigurátor obsahuje paletu typizovaných domů, ale v zásadě lze s jeho pomocí navrhnout i dům atypický. Jen je potřeba počítat s tím, že vizualizace jsou spíše připodobněním. „Můžete si navrhnout, a tedy i spočítat třeba dům s oválným půdorysem, ale určitě ho neuvidíte na obrázku. Funguje to podobně, jako když si konfigurujete automobil – také si ho nemůžete úplně navrhnout podle svých představ. Nevyvinuli jsme architektonický nástroj, takové ambice jsme neměli, je to skutečně konfigurátor, byť si myslím, že s velmi širokými možnostmi. Architekturu vašemu domu ale dodá až projektant,“ vysvětluje Daniel Uskokovič.

Soukromí investoři tak s konfigurátorem získávají nástroj, který tu zatím chyběl. Jeho současná podoba navíc není zdaleka konečná, tvůrci slibují doplnění například o výpočet energetické bilance nebo širší vazby na fungování domu v krajině. 

Konfigurátor rodinných domů, Wienerberger, vizualizace

Wienerberger konfigurátor domu

S pomocí konfigurátoru si

zvolíte dispozici a typ domu,

vložíte individuální nároky: od velikosti rodiny, po garáž,

vyberete ověřené stavební materiály,

při každém kroku zobrazení odborného výpočtu nákladů,

zdarma tak získáte 3D vizualizaci vlastního návrhu,

podklad pro tvorbu projektové dokumentace a nástroj kontroly,

zvolíte stavbu svépomocí nebo na klíč.

Začněte si plnit sny v našem konfigurátoru.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři