Události /

NL Architects: Rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách

Kabinet architektury – Dům umění (GVUO), Ostrava zve všechny příznivce architektury na vernisáž výstavy, která se bude konat 2. 4. 2015 v 17 hodin v rámci zahájení festivalu Archikultura 2015.

Dominik Philipp Bernátek , 1. 4. 2015

V roce 2010 se Ostrava ucházela o titul Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK 2015) a město tehdy vyhlásilo urbanistickou soutěž na řešení prostoru Černé louky nedaleko historického centra města.

Kancelář NL Architects byla vyzvána, aby podala návrh, který by v Ostravě podpořil rozvoj kultury a urbánní přeměnu.

Černá louka nabídla jedinečnou příležitost k experimentu s novým typem městského parku, který by kombinoval bujnou vegetaci s reálnou zástavbou. Mohl by to být model nového typu města.

Přestože soutěž vyhráli naši přátelé z ateliéru MAXWAN (a titul Evropského města kultury 2015 získaly belgický Mons a česká Plzeň), jsme stále nadšeni možnostmi, které náš návrh nabízí. Černá louka je pro nás cosi jako manifest: Jak zachránit citlivou zeleň města a zároveň posílit jeho vnitřní život?

Velmi nás potěšila výzva Kabinetu architektury k nové možnosti v Ostravě představit svou práci.

Konceptem výstavy je ukázat řadu projektů, které mají tematicky blízko k propozicím soutěže o Černou louku, a další, vytvářející sice spekulativní, ale nám známé: rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách.

NL Architects

In 2010 The City of Ostrava aspired to become the Cultural Capital of Europe in 2015. In this framework the city organized an Urban Design Competition for a site called Černá Louka (or Black Meadow).

NL Architects was invited to make a proposal that should catalyze cultural development and urban transformation.

Black Meadow offered a unique opportunity to experiment with a new type of park; an urban park, a park that combines lush greenery with real urban substance. It perhaps could serve as a model of a new type of city.

Although our dear friends of MAXWAN won this competition (and Mons in Belgium and Plzeň in Czech Republic won the final bid for the cultural capital) we are still very exited by the potential of our proposal: Black Meadow to us serves as some sort of manifesto: how to rescue vulnerable green in the city and intensify urban life at the same time?

We are delighted by the opportunity offered by Kabinet Architektury to present our work once more in Ostrava.

The idea of the exhibition is to show a number of projects that are thematically related to the premises of the Černá Louka competition entry, some build others still speculative, but all ‘family’: expanding universes on shrinking footprints.

NL Architects

 

Kurátoři: Dominik Philipp Bernátek, Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, NL ArchitectArchitektonické řešení: NL ArchitectsKoordinátor (Ostrava): Tadeáš GoryczkaGrafický design: Jaroslav Němec, NL Architect

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři