3+1 architekti zrekonstruovali starý dům v Černošicích pro rodinné bydlení

Úterý, 11. Září 2018 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonická kancelář 3+1 architekti z Ústí nad Labem má na svém kontě řadu rekonstrukcí a přestaveb. Letos k nim přidala působivou rekonstrukci rodinného domu v Černošicích u Prahy, který uzpůsobili rodině klienta pro trvalé bydlení. Kromě dispozičních úprav a využití půdních prostor architekti navrhli fasádu v jemném růžovém odstínu s modrými okny.

Rekonstrukce rodinného domu v Černošicích, 3+1 architekti © Pavel Plánička
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Plánička, Bruno Panenka, Barbora Urbanová, Jan Harciník
Ateliér 3+1 architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Černošice
Datum projektu 2014
Datum realizace 2018
Užitná plocha 115.00m2
Zastavěná plocha 99.00m2
Plocha pozemku 281.00m2

Místo

Těsná, rostlá a stabilizovaná stavební struktura nad řekou v jižním cípu Černošic. Údolí, blízkost řeky a mostu, výhled na protější břeh, venkovská atmoféra.

Cíl

Původním úkolem bylo proměnit víkendově užívaný dům po předcích k celoročně pohodlnému, přechodnému bydlení. Přitažlivost místa je ale taková, že stavebníci (do té doby v pražském bytě) tu po dokončení stavebních prací zakotvili trvale.

Hledali jsme efektivní využití stávajícího půdorysu s minimem zásahů. Snažili jsme se využít původní prvky, povrchy a výplně s jejich historií, opotřebovaností a kouzlem. Původní dispozici přízemí jsme zrcadlově převrátili a umístili tak obytnou světnici s kuchyní směrem k zahradě. Zároveň jsme odtud vytvořili vstup do podkroví (původně neobývaná půda) novým jednoramenným schodištěm. Prostor pod schodištěm jsme využili jako spíž. V prostoru půdy jsou nově dvě ložnice a koupelna. Dvorek je stále ve stádiu proměny.

Dům je odrazem naturelu, barevnosti a vrstevnatosti jeho obyvatel.