Anglický startup uvedl variabilní chatky inspirované skandinávským designem

Středa, 19. Září 2018 - 7:02
| Napsal:

KOTO, startup zaměřený na bydlení představil novou řadu nízkoenergetických modulárních domků. Estetika i funkčnost chatek vychází ze severského životního stylu a zdravé rovnováhy mezi prací a volným časem. Minidomky KOTO jsou rovněž založené na konceptu otevřeného bydlení v přírodě. Moduly lze flexibilně kombinovat na míru potřebám klienta a vytvořit tak jednopokojovou až čtyřpokojovou stavbu.

KOTO Cabin © Joe Laverty
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér KOTO
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Datum realizace 2018

Finský výraz KOTO v češtině znamená „útulný domov“. Právě na tuto přidanou hodnotu bydlení se zaměřilo mladé designérské duo Johnathon Little a Zoe Little. Manželé načerpali zkušenosti během desetiletého pracovního pobytu v norském Oslu, kde jim učarovala estetika skandinávského minimalismu spojená s rovnováhou mezi prací a volným časem. Hlavní ambice jejich projektu KOTO spočívá v konceptu otevřeného bydlení pod širým nebem, kdy člověku k životu stačí malý funkční prostor. Důležitý je především kontakt s přírodou. Všechny uvedené faktory mají také přispívat k duševní pohodě a spokojenému životu, tedy hodnotám typickým pro skandinávské země, které se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků „nejšťastnějších“ států.

koto

„Vytváříme krásné malé příbytky umožňující lidem spojení s přírodou a maximální využití pobytu na čerstvém vzduchu,“ shrnují Littleovi. Svými nízkoenergetickými, soběstačnými domky s minimální ekologickou stopou chtějí přehodnotit obecný pohled na bydlení. Mimo to zdůrazňují kvalitu zpracování zaručující dlouhodobou životnost stavby.

„Jedná se o reinterpretace malých staveb, které jsou k vidění napříč Evropou – od skromných skotských stavení z kamene po alpské nebo norské chaty. Domky s šikmou střechou představují nedílnou součást krajiny, poskytují teplo, úkryt a příležitost blízkosti s přírodou. Přesně na těchto základech stojí KOTO.“

koto

Modulární chatky lze flexibilně uzpůsobit na jednopokojové až čtyřpokojové objekty s přídavnými moduly, jako je venkovní sprcha nebo sauna. Autoři pečlivě promysleli každou z místností s ohledem na maximální využití omezeného prostoru. Důraz kladli na instalování úložných prostorů vestavěných do zdí, aby nenarušovaly čistý celek domu. K optickému zvětšení přispívají prosklené plochy umožňující dostatečnou prosvětlenost interiéru. Vnitřní prostory doplňuje nábytek od legendárního dánského studia Hay či elegantní kamna značky Morsoe.

koto

koto

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.