Dřevěná chata od studia DDAANN nabízí plný komfort na dvanácti metrech čtverečních

Středa, 5. Únor 2020 - 0:16
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio DDAANN vedené Danielem Baudisem a Danielem Rohanem vyvinulo systém prefabrikovaných chatek, které lze jednoduše sestavit svépomocí. Konstrukci chaty tvoří masivní modřínové a smrkové dřevo, přičemž její černý exteriér silně kontrastuje se světlým interiérem. V obytné části chatky najdeme postel, kamna a kuchyň, její druhou část pak zabírá technická místnost a toaleta se sprchou. Celou polovinu stěny v obytné části chatky pak tvoří velké fixní zasklení, které nabízí výhled do okolí a posiluje kontakt mezi interiérem a přírodou.

Chatka pro rekreační použití DONE, DDAANN/ Daniel Baudis, Daniel Rohan © Jan Faukner, výřez
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Daniel Baudis, Daniel Rohan
Ateliér DDAANN
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Smržovka
Datum projektu 2018
Datum realizace 2019
Užitná plocha 12.00m2
Zastavěná plocha 17.00m2

Na začátku bylo úsilí umístit to nejnutnější co člověk či dva potřebují ke komfortnímu noclehu v přírodě na co nejmenší ploše. Chtěli jsme poskytnout nejen střechu nad hlavou, ale i kamna, kuchyň, sprchu, wc a to vše tak, aby chatka obstála stejně dobře v obytné zástavbě či v pusté krajině. Důraz jsme pak kladli na samotné propojení vnitřního prostoru s tím vnějším.

Koncepce chatky je založena na principu stavebnice, tak aby bylo možné postavit dům ve 2-3 lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky z překližovaného masivního smrkového dřeva. Jednotlivé dílce jsou vesměs ploché a jejich váha se pohybuje okolo 80 kg. Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, že za pomoci běžných nástrojů je zručnější laik dokáže smontovat svépomocí. V průběhu návrhu bylo stále jasnější, že každá s chatek bude spíše hledat místo kde se usadit a rozhlédnout do kraje než cestovat z místa na místo.


Chatka pro rekreační použití DONE, DDAANN/ Daniel Baudis, Daniel Rohan © Jan Kuděj

Samotná chatka je rozdělena velkým fixním zasklením na dvě poloviny. V té transparentní je obytná část s kamny, postelí a kuchyní. V druhé jsou pak technická místnost a toaletní kapsle včetně sprchy a záchodu. Zasklení je bezrámové z přetaženými skly. Pouze z montážních důvodů je děleno na tři vertikální segmenty.

Fasáda i terasa je z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Na plochou střechu s minimálním spádem je položen hliníkový vlnitý plech s jemnou vlnou. Přesahy na stranách a nad terasou zajistí komfort jak při stavbě tak během užívání. Chatka má dva vstupy, hlavní a druhý samostatný do technické místnosti. Pro větrání je pak severní stěna doplněna o kruhový větrací prostup. Vnitřní i vnější povrchy jsou ošetřeny olejovou lazurou.


Chatka pro rekreační použití DONE, DDAANN/ Daniel Baudis, Daniel Rohan © Jan Faukner


Chatka pro rekreační použití DONE, DDAANN/ Daniel Baudis, Daniel Rohan © Jan Faukner

Klíčová slova: