Dům 'sandwich'

Čtvrtek, 4. Únor 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dnešním dnem začíná 11. ročník Salonu dřevostaveb, největší nesoutěžní přehlídky toho nejlepšího, co v oblasti moderní dřevěné architektury za poslední rok vzniklo. Daší z řady ochutnávek je rodinný dům v Prysku od Prodesi. Dřevostavba působí na první pohled tak, jako by sem odjakživa patřila, a současně je vytvořena moderními technologiemi a poskytuje dokonalý komfort pro své obyvatele.

Pavel Horák, Radim Oblouk - RD v Prysku - foto © Lina Németh
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Horák
Ateliér Prodesi
Spolupracovníci Radim Oblouk
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Prysk u České Kamenice
Datum realizace 2014
Užitná plocha 137.50m2
Zastavěná plocha 107.50m2
Materiál
Poznámka

Projektant: Ing. Josef Tománek

Navrhovaný dům leží v obci Horní Prysk u České Kamenice v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Pozemek stavby p.č. 1201 k.ú. Horní Prysk je v jižním svahu, ze severní strany ohraničený vzrostlými listnatými stromy. V bezprostředním okolí je rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů.

Původní domy zde mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné, a patro roubené. Takto domy působí jakoby skládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Takový charakter byl i hlavní inspirací při našem návrhu stavby – vytvořit jakýsi dům 'sandwich'. Objekt je tedy obdélného půdorysu, dvoupodlažní, se sedlovou střechou. Hřeben je orientován podél vrstevnic. Příjezdová cesta k pozemku je z jeho jižní strany -odtud se postupně pozemek zvedá až k zalesněnému svahu. Samotný dům leží v horní (severní) části parcely. Zde se otevírají nejhezčí dálkové výhledy na protější svahy.

Vstup do objektu je z jihu od cesty na pozemku, která se volně vine mírnou serpentinou od vstupu na pozemek směrem k domu. V prvním nadzemním podlaží je kuchyně a obytná část s jídelnou orientována rohovým jihozápadním oknem k nejcennějším výhledům. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do krytější části zahrady. V druhé části domu prvního podlaží je hostovský pokoj, dále při severní fasádě se nachází schodiště a technické zázemí s koupelnou. V druhém podlaží jsou dětské pokoje, samostatná koupelna a wc, prádelna, ložnice s vlastní krytou terasou a šatnou.

Fasáda je obkládaná modřínovými prkny s výraznou spárou - v prvním nadzemním podlaží kladené horizontálně a v druhém vertikálně. Krytina sedlové střechy je skládaná z dřevěných šindelů. Oplechování, okapy, lem mezi podlažími a okna jsou tmavě šedé antracitové barvy.

Tuto stavbu můžete vidět v rámci Salonu dřevostaveb 2016, který se premiérově představí ve dnech 4.2.-7.2.2016.

Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku. Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Setkávají se zde také architekti a odborníci nejen z České republiky, ale z celého světa. V uplynulých letech jsme měli možnost setkat se zde s architekty z Kanady, Norska, Rakouska, Finska a Belgie. Záštitu nad touto přehlídkou udělila Česká komora architektů.

Více informací naleznete na www.salondrevostaveb.cz.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.