Jak se bydlí v bývalém klášteře? Ti architekti obnovili historické fresky i původní stropy

Pátek, 13. Duben 2018 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ti architekti vloni zrekonstruovali stometrový byt v klášterní rezidenci Little Monastery na pražském Strahově. Autorům realizace se ve spolupráci s restaurátory podařilo vkusně zachovat genia loci kláštera ze 17. století. Oživovacím procesem prošel masivní dřevěný strop a původní fresky. Kromě historického odkazu architekti odvážně pracovali s moderními detaily interiéru, jako je černá kuchyňská linka se zrcadlovým ostrůvkem nebo výrazný obraz vedle jídelního stolu.

Bydlení v klášteře, Ti architekti © Zdeněk Buchlák
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Ti architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 5
Ulice, číslo U Perníkářky 111
PSČ 150 00
Datum realizace 2017
Užitná plocha 100.00m2

Byt se nachází v rezidenci Little Monastery, v objektu starého kláštera ze 17. století. Jeho současná dispozice je 4+kk. K dispozici jsou zde dvě koupelny, šatna, ložnice, dětský pokoj a obývací pokoj s kuchyňským koutem. Byt má 100m2.

Bydlení v centru Prahy a přitom jako na vesnici? Lokalita blízko moderních novostaveb a přesto s tak silným geniem loci? Atmosféra nad uniformní bílou praktičností? Ano, ano, ANO!

Původní představy odvážných majitelů se zcela lišily od našeho konečného návrhu. Ten se dramaticky vyvíjel v průběhu stavebně-archeologických prací. Dřevěný historický strop a původní fresky byly ukryty nad sádrokartonovým podhledem. Tuto historickou stopu jsme nemohli nechat skrytou a její oživení jsme přenechali restaurátorům. Ke zdobným fragmentům jsme do kontrastu postavili surové a industriální prvky a materiály v kombinaci s moderními solitéry.

Vysokou kuchyňskou sestavu kryjí dvířka s betonovým povrchem v černém odstínu. Ostrůvek kuchyně je pokryt nerezovými zrcadlovými plechy. Zrcadlení je pak iluzivní hrou.

V prostoru ložnice byla kdysi kaple. Tu je možné společně s oknem oddělit závěsem, který kryje obvodové stěny ložnice. Za závěsy tak vzniká scéna krytá oponou.

klaster

Každá z koupelen je zcela v jiném duchu. V první jsme použili zrenovovanou historickou vanu. V druhé koupelně je dominantou deska z tropického dřeva v kontrastu s betonovým povrchem stěn a nerezovým WC.

Součástí bytu je malá šatna. I zde jsme odkryli původní fresky.

klaster